BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Microsoft Windows 8’de kullanılmakta olan Internet Explorer 11’i Windows 7 için de kullanıma...

VirtualBox programı ile Windows 8 işletim sistemini sanal olarak kurup inceleyebilirsiniz. Bunun...

Microsoft firması tarafından Windows 8 ile beraber sunulan Internet Explorer 10, Windows 7'ye de...

Son Haberler

Microsoft firması Windows 8 işletim sistemini kullanıma sundu. Kullanıcılar Windows 8’i 26 Ekim 2012 – 31 Ocak 2013 tarihleri arasında indirimli olarak edinebilecekler. Windows işletim sisteminin son sürümü olan Windows 8, ABD'nin New York kentinde düzenlenen bir etkinlikle tanıtıldı. Windows 8, içinde Türkiye’nin de yer aldığı 140’tan fazla ülkede toplam 37 yerel dilde yüklenebilecek.

Mevcut bilgisayarlarını Windows 8’e yükseltmek isteyen kullanıcılar, 26 Ekim 2012 tarihinden itibaren  www.windows.com.tr adresinden yükleme yapabilecekleri gibi teknoloji mağazalarından Windows 8’i kutulu olarak da satın alabilecekler.

Microsoft firması son kullanıcılar için Windows 8 ve Windows 8 Pro olmak üzere iki ayrı sürüm sunuyor. Windows 8 ile birlikte, yeni cihazlarda ön yüklü olarak sunulacak Windows ailesinin ARM tabanlı tabletler için geliştirdiği yeni üyesi olan Windows RT de piyasaya sunuluyor.

WİNDOWS 8 KAMPANYA FİYATLARI

31 Ocak 2013 tarihine kadar geçerli olacak kampanya çerçevesinde, Windows XP, Windows Vista veya Windows 7 kullanıcıları, yeni Windows 8 Pro’yu sadece 79TL’ye indirerek mevcut bilgisayarlarının işletim sistemlerini güncelleyebilecekler. Güncellemenin yapılabilmesi için minimum 1366 x 768 piksel çözünürlüklü ekran, 2 GB Bellek, 20 GB kullanılabilir alan, 1 GHz işlemci gibi sistem gereksinimleri bulunuyor. Bu arada Windows 8 Pro yükseltme paketi teknoloji mağazalarından da 129 TL karşılığında satın alınabilecek. 2 Haziran 2012 ve 31 Ocak 2013 tarihleri arasında Windows 7’li bilgisayar satın almış kullanıcılar ise www.windowsupgradeoffer.com adresinde sunulan Windows Yükseltme Teklifi ile 29 TL’ye Windows 8 Pro'yu indirebiliyorlar.

WİNDOWS 8 SÜRÜMLERİ

Windows 8 üç ana sürümle son kullanıcılara ulaşmaktadır. Bunlar Windows 8, Windows 8 Pro ve Windows 8 Enterprise sürümleridir.

Windows 8

Bu sürüm ev kullanıcılarına yöneliktir. Windows 7'nin "Home Premium" sürümüne denk gelmektedir. Geleneksel programların çalıştırabileceği Windows masaüstü, "Metro" olarak bilinen yeni ara yüz ve ev kullanıcılarına yönelik diğer işlevler.

Windows 8 Pro

Pro sürümü, iş yerlerini ve daha üst düzey işlevlere sahip olmak isteyen kullanıcıları hedef alıyor. Windows 8 Pro'nun sunduğu ek özellikler arasında grup ilkesi desteği, uzak sunucu işlevleri, Windows alan adı desteği, dosya sistemi şifreleme, sanal sabit diskten önyükleme ve BitLocker var. Son kullanıcıyı ilgilendirebilecek tek ek özellik ise Windows 8'deki Windows Media Center. Windows Media Center'ı Windows 8 Pro'ya ücretsiz bir eklenti olarak yükleyebiliyorsunuz.

Windows 8 Enterprise

Bu sürüm ise Windows'un şirketlere çoklu olarak sattığı geleneksel kurumsal sürüm. Windows 8 Pro'nun tüm özelliklerine sahip bu sürüm (Windows Media Center dışında), Windows To Go gibi bazı ek işlevlere sahip. Windows To Go, Windows 8'i bir USB belleğine kaydetmenize ve işletim sistemini doğrudan bu bellekten başlatmanıza izin veriyor.

Windows RT Sürümü

Windows 8’in bu ana sürümleri dışında bir de Windows RT sürümü bulunmaktadır. Windows RT, sadece ARM bilgisayarları, yani tabletleri hedef alıyor. Windows RT, şu anki birçok Windows uygulamanızı çalıştırmıyor ve Metro uygulamalarını kullanmanız gerekiyor. Windows RT'de bir masaüstü olsa da, burada sadece Microsoft Office gibi belirli Microsoft uygulamalarını kullanabiliyorsunuz. Microsoft, Windows RT masaüstü için üçüncü partilere uygulama geliştirme izni vermiyor.

Windows RT sadece ARM tabletlerle geliyor ve onu kutulu olarak almanız mümkün değil. Bir tablet satın aldığınızda bunun Windows 8'le mi yoksa Windows RT ile mi çalıştığını kontrol etmeniz gerekiyor. Örneğin Microsoft'un Surface tableti Windows RT ile çalışıyor.

WİNDOWS 8 YÜKSELTME YARDIMCISI

Windows 8'e yükseltme yapmadan önce Windows 8 Yükseltme Yardımcısı'nı çalıştırmanız önerilir. Yükseltme Yardımcısı'nı Windows 8 satın almadan veya yüklemeden çalıştırabilirsiniz. Geçerli bilgisayarınızın Windows 8 için hazır olup olmadığı denetlenir ve ardından Windows 8 satın almanız, indirmeniz ve yüklemeniz için bir uyumluluk rapor ve isteğe bağlı adımlar verilir. Donanımınızın, uygulamalarınızın ve bağlı aygıtlarınızın yükseltmeye hazır olup olmadığını belirlemenin en iyi yolu, bunları tarayan ve yükseltmeden önce veya sonra yapmanız gereken bir işlem olup olmadığını söyleyen Yükseltme Yardımcısı'nı indirip çalıştırmaktır.

Windows 8 Yükseltme Yardımcısını İndirin

Bilgisayarınız şu anda Windows 7 çalıştırıyorsa dosyalarınız, uygulamalarınız ve ayarlarınız Windows 8 sürümüne kolayca aktarılır. Bilgisayarınız Windows XP veya Windows Vista çalıştırıyorsa, yükseltme sonrasında uygulamalarınızı yeniden yüklemeniz gerekir.

Yazıcı veya monitör gibi çevre aygıtlarınızın Windows 8 ile çalışıp çalışmayacağını denetlemek için, Yükseltme Yardımcısı'nı çalıştırmadan önce bu aygıtların bilgisayarınıza takılı ve bağlı olduğundan emin olun.

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

Merkezi sistem sınavları sorularına buradan ulaşabilirsiniz.

ÖSYM sayfasına yönlendirilirsiniz.


ÜNİVERSİTE TAVAN - TABAN PUANLARI

2014 YGS-LYS FAKÜLTELERİN TAVAN ve TABAN PUANLARI

ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY

2011 ÖSYS'DE ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY