BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sevgili üniversite adayları “ÖSYM'YE ÇAĞRI: GENÇLERE TERCİHTE YÜKSELME HAKKI” yazısında...

Üniversiteye giriş sistemi bu yıldan geçerli olmak üzere değiştirildi. Bu yıl, üniversite eğitimi...

Üniversitelere 2 bin araştırma görevlisi alınacak. Araştırma görevlisi alımı için başvurular 6...

Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS), 19-20 Haziran ve 26-27 Haziran 2010 tarihlerinde beş oturumda...

Güncel Bilgiler

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), lisansüstü eğitimi yapmak isteyen adaylar için 1999 yılından bu yana Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (LES) adıyla sınavlar düzenlemektedir. ÖSYM, 7 Şubat 2007 tarihinde aldığı bir kararla sınavın adını ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) olarak değiştirdi.ALES; yüksek öğretim kurumlarında öğretim görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim

elemanı dışındaki kadrolardan naklen atamalarda, lisanüstü eğitime girişte yurt dışında lisans üstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde ilgili kurumların kullanacakları puanları sağlayan bir sınavdır. ALES, akademik kadrolara atanmada da kullanılmaktadır.

Bu sınava, yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması amacıyla lisansüstü öğrenimi görmek üzere yurt dışına gönderilecek adaylar da giriyor. Adayların sınavdan, başvurduğu lisansüstü programın puan türünde en az 55, lisans diplomasıyla doktora veya sanatta yeterlik programına başvuracaklar için 70 puan almaları gerekiyor. Sınav sonuçları, sınavın yapıldığı tarihten itibaren üç yıl süreyle geçerlidir.

ALES NE ZAMAN YAPILIR?

ALES, ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde olmak üzere yılda iki kez yapılır. Sınav; 40 ar sorudan oluşan Sayısal Yetenek, Sayısal Mantık testleri ile, 80 sorudan oluşan sözel testi olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Adaylara 180 dakika sınav süresi verilmektedir. Yüksek öğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman,çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek için ALES'e girme koşulu bulunmaktadır.

ÖSYM tarafından yapılan bazı sınavlardaki kopya iddiaları nedeniyle ÖSYM tarafından ertelenen Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı 2010-ALES Sonbahar Dönemi - 19.12.2010 tarihinde yapıldı.

Daha önceki sınavlarda adaylara 160 soru yöneltilirken 19.12.2010 tarihinde yapılan 2010-ALES Sonbahar Dönemi sınavında 200 soru soruldu. Sınav süresinde herhangi bir değişiklik yapılmadı.

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

Merkezi sistem sınavları sorularına buradan ulaşabilirsiniz.

ÖSYM sayfasına yönlendirilirsiniz.


ÜNİVERSİTE TAVAN - TABAN PUANLARI

2014 YGS-LYS FAKÜLTELERİN TAVAN ve TABAN PUANLARI

ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY

2011 ÖSYS'DE ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY