BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkiye, OECD verilerine göre 6-15 yaş aralığında öğrenci başına yapılan harcamada, 19 bin 821...

24 Temmuz bağımsızlığın, egemenliğin, Türkiye Cumhuriyeti'nin varlığının belgesi olan Lozan...

Türkiye müzik tarihinde bir ilk yaşandı. Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye Manga ile ikinci...

Güncel Bilgiler

24 Temmuz bağımsızlığın, egemenliğin, Türkiye Cumhuriyeti'nin varlığının belgesi olan Lozan Antlaşması’nın 87. Yıldönümüdür. Lozan Antlaşması’yla Türkiye Cumhuriyeti, varlığını tüm dünyaya kabul ettirerek dünya ulusları arasında onurlu yerini almıştır.

10 Ağustos 1920 günü imzalanan Sevr Antlaşması’ndan 24 Temmuz 1923 günü imzalanan Lozan Antlaşmasına dek geçen tarihsel süreç; tutsak edilen, parçalanan, egemenlik hakları sona erdirilen, varlığı ortadan kaldırılan Osmanlı Devleti’nin yerine, “Bağımsız olamayacaksa ölümü yeğleyen” bir ulusun, emperyalizme karşı tarihte eşine rastlanmayan onurlu bir bağımsızlık savaşımıyla kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm dünyaya duyurulmasıyla sonuçlanmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin varlığını emperyalist güçlere kabul ettiren ve tüm dünyaya duyuran Lozan Antlaşması; özgürlüğün, bağımsızlığın, ulusal egemenliğin belgesidir. Can ve kan verilerek kazanılan bu antlaşma aynı zamanda I. Dünya Paylaşım Savaşı’ndan sonra 20. Yüzyılın en uzun yürürlükte kalan tek anlaşması olup, bir ulusun yeniden doğuşunu belgeleyen anıtsal bir yapıttır.

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

Merkezi sistem sınavları sorularına buradan ulaşabilirsiniz.

ÖSYM sayfasına yönlendirilirsiniz.


ÜNİVERSİTE TAVAN - TABAN PUANLARI

2014 YGS-LYS FAKÜLTELERİN TAVAN ve TABAN PUANLARI

ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY

2011 ÖSYS'DE ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY