Yol Gösterme

Android işletim sistemi kullanan bazı aygıtlarda (cep telefonu vb.) dahili bellek boyutunun küçük olması bir takım sorunlara yol açmaktadır. Fazla uygulama kurulmak istendiğinde yeterli bellek olmadığı uyarısı çıkmakta ve kurulu olan

uygulamaların bazılarının silinmesi istenmektedir. Bu durum kullanıcıları üzmektedir.

Bu sorunun çözümü mümkündür. Telefonlara root işlemi uygulamadan sorunu çözmek için güvenli bir yöntem uygulanabilir. Android işletim sistemi, bazı uygulamalar için “SD Karta Taşı” seçeneği sunmuş ancak bu seçenek her uygulamada aktif değil. Bu durumu görmek için Ayarlar\Uygulamalar\Uygulamaları Yönet yolu izlenebilir. Bu seçeneği aktif hale getirmek için aşağıdaki adımları uygulayın:

 

1. Bilgisayarınızda Java SE Development Kit 7u51 yazılımı kurulu değilse gereksiniminize göre 32-Bit ya da 64-Bit sürümünü indirip kurun. İndirme Adresi: DuruAlan.com

2. Android SDK Tools yazılımını bilgisayarınıza indirin. İndirme Adresi: DuruAlan.com

3. İndirdiğiniz yazılımı bilgisayarınıza kurun.

4. Kurulum bittikten sonra gelen sayfada resimde gösterilen programların karşısında “İnstalled” yazıp yazmadığını kontrol edin. Güncellenme uyarısı (Update available) olanı seçip sağ alt tarafta “İnstall …” yazan yere tıklayın ve işlemi devam ettirin.

5. İşletim sisteminiz 32-bit ise C:\Program Files (x86)\Android\android-sdk\platform-tools yolunu izleyerek adb.exe uygulamasının varlığını kontrol edin.

6. Cep telefonunuzun Ayarlar\Uygulamalar\Geliştirme bölümündeki “USB Hata Ayıklama” seçeneğini etkin hale getirin.

7. Cep telefonunuzu USB ile bilgisayara bağlayın.

8. Bilgisayarınızda Başlat’a tıklayarak arama kutucuğuna cmd yazın. Ya da Başlat\Tüm Programlar\Donatılar\Komut İstemi programını çalıştırın. Gerekli olursa “Komut İstemi” ni “Yönetici olarak çalıştır” seçeneğiyle açın.

9. Komut İstemi ekranında resimde gösterilen adımları sırasıyla ve dikkatli biçimde uygulayın.

10. İşlemler tamamlanınca cep telefonunuzun USB bağlantısını kapatın. Gerekirse telefonunuzu kapatıp yeniden açın. Böylelikle işlem tamamlanmış olacaktır.

11. Cep telefonunuzda Ayarlar\Uygulamalar\Uygulamaları Yönet yolunu kullanarak bir uygulama seçin. Bazı uygulamalar için “SD Karta Taşı” seçeneğinin etkin olduğu görülecektir.

12. Daha sonra bu değişikliği geri almak ve varsayılan ayarlara dönmek için resimde gösterilen adımları uygulayarak 4.adımdaki işlemi “adb shell pm setInstallLocation 0” yazarak uygulayın.

UYARI

Bu işlemle, uygulamanın tamamı SD karta taşınmayabilir, belli bir parçası yine telefon hafızasında durabilir. Bu normal bir durumdur. Ancak bu işlemle, dahili belleği sınırlı olan telefonlarda bellek uyarıları açısından önemli bir rahatlama sağlanmış olmaktadır.

Ayrıca bazı uygulamalar SD karta yüklenmez ya da yüklenmemelidir. Widgetler, animasyonlu duvar kağıtları vb. uygulamalar SD karta taşınamayabilir. SD kart takılı değilken de çalışması istenen uygulamalar da SD karta taşınmamalıdır.

comment

YORUM YAPIN

Gravatar
Rabarba
Teşekkürler işe yaradı süper.
Gravatar
Yavuz
Şu cmd açtıktan sonra o adımları nasıl yapacaz.Hemen cevap verirseniz iyi olur. iletişim için : www.facebook.com/yavuz.guti
Gravatar
ERKAN EROL
kardeşim ben bu sdk yı kuramıyorum biraz daha detaylı anlatabilirmisi n eğer mümkünse videoya çeksen şimdiden teşekkür ederim

1000 karakter kaldı.


MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

Merkezi sistem sınavları sorularına buradan ulaşabilirsiniz.

ÖSYM sayfasına yönlendirilirsiniz.


ÜNİVERSİTE TAVAN - TABAN PUANLARI

2014 YGS-LYS FAKÜLTELERİN TAVAN ve TABAN PUANLARI

ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY

2011 ÖSYS'DE ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY