BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sevgili üniversite adayları “ÖSYM'YE ÇAĞRI: GENÇLERE TERCİHTE YÜKSELME HAKKI” yazısında...

Üniversiteye giriş sistemi bu yıldan geçerli olmak üzere değiştirildi. Bu yıl, üniversite eğitimi...

Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS), 19-20 Haziran ve 26-27 Haziran 2010 tarihlerinde beş oturumda...

Lisans düzeyinde sadece A grubu ve öğretmenlik kadrolarına yönelik Kamu Personeli Seçme Sınavı...

YGS-LYS

YGS ve LYS puanları 100–500 aralığında hesaplanır. Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı (AOBP)  uygulaması devam ediyor. AOBP 100–500 aralığında hesaplanır. AOBP,  alana uygun tercihlerde 0,15 katsayısıyla, alan dışı tercih yapıldığında ise 0,13 katsayısıyla çarpılır. Bir önceki yıl merkezi sistemle yerleştirilen veya ön kayıtla kaydolan adayların yerleştirme puanları

hesaplanırken 0,15 veya 0,05 katsayılarının yarısı alınır. Meslek lisesi öğrencilerine kendi alanlarının devamı niteliğindeki lisans programlarına girişte 0,05 ek puan katsayısı uygulanır. En yüksek AOBP 500 olacağından en yüksek yerleştirme puanı 500 + (0,15x500) = 500 + 75 = 575 olmaktadır.

YGS puanlarından en az birinden 180 ve daha fazla alanlar LYS’lere girebiliyor. YGS’nin LYS’ye yüzde 40 oranında etkisi bulunmaktadır. 180 baraj puanını aşmak için adayların ortalama 32 net çıkarmaları gerekiyor.

YGS PUANININ  LYS PUANINA ETKİSİ

YGS’deki testler LYS puanlarını % 40 oranında etkiliyor. Bu nedenle adayların YGS’yi önemsiz bir sınav olarak algılamaması ve olabildiğince önemsemeleri gerekiyor.

YGS başarısının LYS’ye yansıması puanlardan değil testlerin netlerinden yola çıkarak hesaplanıyor. YGS puanları doğrudan LYS puanlarına eklenmiyor.  YGS netleri sanki LYS’nin de netleriymiş gibi değerlendirilerek LYS puanlarının hesaplanmasına temel oluşturuyor. Bu nedenle adayların kendi alanlarındaki YGS netlerinin yüksek olması LYS açısından önemlidir.

 

NOT: Katsayı uygulaması değişmiştir. 1 Aralık 2011 tarihinde YÖK Genel Kurulunda alınan karara göre, puanların hesaplanmasında uygulanan katsayıların tamamı sayısal, sözel vb. ayrımı söz konusu olmadan her aday için 0,12 olarak belirlendi.

ÖNEMLİ UYARI: ÜNİVERSİTE YERLEŞTİRME PUANININ HESAPLANMA BİÇİMİ DEĞİŞTİ. GÜNCEL BİLGİLERE BU HABERDEN ULAŞABİLİRSİNİZ.

Etiketler: ÖSYM , YGS , LYS , AOBP , Okul Birincileri

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

Merkezi sistem sınavları sorularına buradan ulaşabilirsiniz.

ÖSYM sayfasına yönlendirilirsiniz.


ÜNİVERSİTE TAVAN - TABAN PUANLARI

2014 YGS-LYS FAKÜLTELERİN TAVAN ve TABAN PUANLARI

ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY

2011 ÖSYS'DE ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY