BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Merkezi İsveç'te bulunuan WikiLeaks dünyada yeni gündem yarattı. WikiLeaks, ABD’nin son 3 yıl...

Son Haberler

78 yıl Fransız sömürgesi olup 1956'da bağımsız olan Kuzey Afrika ülkesi Tunus’ta bir aydır devam eden hükümet karşıtı protestolar hükümetin düşmesiyle sonuçlandı. 23 yıllık Zeynel Abidin Bin Ali yönetimini sarstı. Cumhurbaşkanı Zeynel Abidin ailesiyle birlikte Suudi Arabistan'a kaçtı. Wikileaks’in geçen ay yayımladığı 2008 tarihli belgede devlet başkanı ile eşinin mafya türü yolsuzluk ağı kurarak ülkenin tüm kaynaklarını ailece yağmaladıkları

ve büyük bir servete sahip olduklarına dikkat çekiliyordu. ABD elçisinin yazdığı gizli belgenin Wikileaks’te yayımlanması, yüzde 14’lere varan işsizlik oranına sahip Tunus'ta diplomalı işsizlerin isyan hareketini başlatan kıvılcım oldu. Facebook üzerinden örgütlenen işsiz gençlerin güney kentlerde başlattığı hükümet karşıtı gösteriler bir ay içinde ülke geneline yayıldı. Polisin sert müdahalesi yüzünden 67 kişi hayatını kaybetti.

 

Zeynel Abidin Bin Ali son olarak 2009 yılında yapılan seçimlerde oyların yüzde 89.2’sini alarak yeniden başkan seçilmişti. 23 yıldır ülkeyi sıkı kontrol ve sansürle yöneten Bin Ali askeri darbeyle iktidara gelmişt. Siyasi rakiplerin hepsinin hapse atıldığı, medya üzerinden çok sıkı bir kontrolün uygulandığı Tunus'ta; Fransız gazeteleri “sakıncalı” sayfaları koparıldıktan sonra dağıtılıyor, yandaş medya sürekli Cumhurbaşkanı Bin Ali ve ailesini övüyor. İnternet hükümet tarafından sansürleniyor. Polis ise sokaktaki herkesi dinliyordu.

Etiketler: Wikileaks , Tunus , Zeynel Abidin

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

Merkezi sistem sınavları sorularına buradan ulaşabilirsiniz.

ÖSYM sayfasına yönlendirilirsiniz.


ÜNİVERSİTE TAVAN - TABAN PUANLARI

2014 YGS-LYS FAKÜLTELERİN TAVAN ve TABAN PUANLARI

ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY

2011 ÖSYS'DE ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY