BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkçenin doğru kullanılması için olağanüstü çaba gösteren, güzel Türkçe konusunda genç kuşakları...

FBI (Federal Soruşturma Bürosu) 9 Temmuz 2012 tarihinde güvenlik nedeniyle internet kesintisi...

Son Haberler

Türkiye'nin ilk haber spikerlerinden, usta sunucu, yazar, eğitmen Jülide Gülizar, Ankara'da yaşamını yitirdi. Jülide Gülizar, zatürree teşhisiyle Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde bir süredir tedavi görüyordu.

Türkçenin doğru kullanılması için çabalayan, genç kuşakları özendiren, dil konusunda

yetiştirdiği pek çok kişiyi radyo ve televizyonlara kazandıran Gülizar, 1929 yılında Adana’da doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmasının ardından, 1956 yılında Ankara Radyosu’na giren Gülizar, 1968 yılında başlayan televizyon yayınlarıyla TRT’de haber spikeri olarak ekranlara çıktı. TRT’de çalıştığı yıllar boyunca kadın spiker olarak bir çok ilki gerçekleştiren, sunuculuğu, dili kullanmadaki özeni ve ilginç programlarıyla başarıdan başarıya koşan Jülide Gülizar, bir çok ödülün de sahibi oldu. Gülizar, radyo ve televizyonda kadın olarak "ilk açık havada haber okuma", "ilk naklen yayın" ve "ilk röportaj" gibi birçok yeniliğe imza attı.

1982 yılında TRT’den emekli olan Gülizar, Türkçe’nin doğru kullanılması yolundaki mücadelesini aralıksız sürdürdü.  Çeşitli ajans ve yayın kuruluşlarında sunucu ve eğitmen olarak hizmet vermeye devam eden Gülizar, aralarında "Bir Konu Bir Konuk", "Where Are You Going Türkçe", "Burası Türkiye Radyoları", "Haberler Bitti, Şimdi Oyun Havaları" ve "Yaşam, Sana Teşekkür Ederim" adlı eserlerin de bulunduğu bir çok kitap yazdı.

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

Merkezi sistem sınavları sorularına buradan ulaşabilirsiniz.

ÖSYM sayfasına yönlendirilirsiniz.


ÜNİVERSİTE TAVAN - TABAN PUANLARI

2014 YGS-LYS FAKÜLTELERİN TAVAN ve TABAN PUANLARI

ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY

2011 ÖSYS'DE ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY