BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Milli Eğitim Bakanlığı, 2011-2012 eğitim-öğretim yılının ikinci yarısından itibaren FATİH Projesi...

Son Haberler

Tablet bilgisayar, cep bilgisayarı ile dizüstü bilgisayarın karışımı olan dizüstü bilgisayar olarak tanımlanabilir. Dizüstü bilgisayar gibi büyük klavyesi yoktur. Sadece ekrandan oluşur ve dokunmatik ekranı sayesinde tüm işlemler rahatça yapılabilir. Dijital kalemle kontrol edilen, klavyeye ya da fareye ihtiyaç duymayan bir çeşit dizüstü bilgisayardır. Dizüstü bilgisayardan oldukça küçüktür, kolayca taşınabilir ve oldukça az yer kaplar.

Tablet bilgisayarlar özellikle, işi gereği sürekli yer değiştiren  iş adamlarının, öğretmenlerin ve öğrencilerin yaşamını kolaylaştıran araçlardır. Wi-Fi teknolojisi ile kablosuz internet iletişimine olanak tanıyan bu taşınabilir bilgisayarla sınırsız bir kütüphane taşımak, aranan bilgiye her an ulaşabilmek, hemen her ortamda önemli işleri yürütmek mümkündür.

Tablet bilgisayarlar, rahatça taşıyabilecek boyutlarda ve ağırlıktadır. Her ortamda, tablet pc rahatlıkla kullanabilmektedir. Ders esnasında rahatça not alınabilir, toplantılarda görüntü ya da ses kaydı yapılabilir. Tablet pc ile gerçekleştirilecek internet bağlantısı ile istenildiği zaman internette dolaşmak mümkündür.

Apple iPad ile daha da canlanan tablet bilgisayar kullanımıyla ilgilenen ve ürettikleri ürünlere tablet bilgisayarları dahil eden firmaların sayısı giderek artıyor. Toshiba firması da 2012 yılından itibaren tablet bilgisayar üretimine başlayacak. Toshiba yetkililerinin verdiği bilgilere göre, piyasaya çıkacak olan Toshiba tabletin premium modeli, Windows 7'yi destekleyecek ve 10 inç ekrana sahip olacak. Android sürümlü ikinci model ise daha düşük bir fiyatla tüketici karşısına çıkacak.

Tablet bilgisayarların üretim firmalarına göre farklılık gösteren özellikleri olmasına karşın genel özellikleri hemen hemen aynıdır. Bilgi vermesi açısından Milli Eğitim Bakanlığının Fatih projesi kapsamında ilk ihaleyi kazanan General Mobile firmasının e-Tab ürününün özelliklerini aşağıda inceleyebilirsiniz.

Bilindiği gibi ilköğretim okullarındaki öğrenci ve öğretmenlere verilecek 8.9 inç ekran boyutundaki tablet bilgisayarları kapsayan 4.000 tabletlik ihaleyi General Mobile e-Tab ürünü ile kazanmıştı.

GENERAL MOBİLE E-TAB ÖZELLİKLERİ

İşletim Sistemi: Android 2.3.4 Gingerbread

Ekran Boyutu: 16:9 geniş ekran, 8,9"

Ekran Çözünürlüğü: 1280*768 pixel

IPS Teknolojisi: Her açıdan mükemmel görüntü

Parlaklık: 380 nit

RAM : 512MB

Harici Kart Tipi: Micro SD

Harici Kart Desteği: 32GB'a kadar

Pil: 6000 mAh Li-polymer

Çalışma Süresi: 6 saat video izletebilme

Sensörler: 3 Eksenli Accelerometre sensörü, 3 eksenli manyetik alan sensörü, 3 eksenli gyro sensörü, Yerçekimi sensörü, Işık sensörü

Çalışma Isısı: -5 ℃~ 40 ℃

İşlemci Tipi: Cortex A8

İşlemci Saat Hızı: 1Ghz A8 İşlemci

Bağlantılar: Bluetooth, Wifi

Wifi Desteği: 802.11 b, 802.11 g, 802.11 n

Bluetooth Desteği: 2,1+EDR

Multi Media Desteği: MP3, MPEG4, WAV, AAC, WMA, WMV, ASF, AVI, MKV, 3GP, Jpeg, Png, Bmp, Gif

Kulaklık Jakı: 3,5mm

Ön Kamera: 1.3M Pixel

5 nokta Kapasitif Multitouch Ekran

Dolby Surround

IPS LCD Panel

10.8 mm incelik

550m gram

Üç yönlü hareket, hız, ışık sensörü

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

Merkezi sistem sınavları sorularına buradan ulaşabilirsiniz.

ÖSYM sayfasına yönlendirilirsiniz.


ÜNİVERSİTE TAVAN - TABAN PUANLARI

2014 YGS-LYS FAKÜLTELERİN TAVAN ve TABAN PUANLARI

ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY

2011 ÖSYS'DE ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY