BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gökyüzüne uzanan bezelyeye tırmanan dede acaba tepede ne görüyor? Tavşanlar neden yazın beyaz,...

Son Haberler

Toplumdaki genel kanının tersine küçük yaştaki çocuklara masal anlatılmaması gerektiğini belirten çocuk gelişimi uzmanları, masal anlatmak yerine resimli çocuk kitabı okunmasını öneriyor.

Özellikle okulöncesi çocuklara, dörtte üçü resimle kaplı, sosyal çevresine ilişkin kavram ve kişilerin anlatıldığı kitapların okunmasını öneren uzmanlar, soyut düşünmenin 9 yaşından sonra başladığını, bunun için hayal gücüne dayalı masalların, küçük yaştaki çocuklara okunmaması gerektiğini belirtmektedirler.  Hacettepe Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mübeccel Gönen şu değerlendirmeyi yapmaktadır:

“İki yaşından itibaren çocuklara, sadece resimlerden oluşan, akrabalar, hayvanlar, taşıtlar gibi sosyal yaşamdaki unsurları tanıtan yazısız kitaplar anlatılmalıdır. Siz anlattıktan sonra resimleri çocukların anlatması isteyebilir, resimler üzerinde kavramlar ve kişileri öğretebilirsiniz. Yaş ilerledikçe yazılı kitaplara geçilebilir.

OKUL ÖNCESİ KİTAP ÖNERİLERİ

Serpil Ural, Zeynep Bassa, Gülçin Alpöge, Can Göknil'in okulöncesi ve ilköğretim 1-2-3 sınıf çocuklarına yönelik resimli kitapları bulunduğunu kaydeden Prof. Dr. Gönen, bu yöndeki çalışmaların Türkiye'de 1980'li yıllarda başladığını belirtti. Öncesinde çocuklara kulaktan dolma masalların anlatıldığını ve bunların da çocuklarda korku yarattığını dile getiren Prof. Dr. Gönen, şu görüşleri ifade etti: ''Çocuk soyut düşünemediği için masallardan korkuyor. Masallarda, kırmızı başlıklı kızdaki, Hansel ve Gretel'deki gibi katı unsurlar, çocukları korkutacak şiddet unsurları var. Çocuk bunlardan yoğun olarak etkilenebiliyor. Yaş ilerleyince masal çağı başlayınca, bunların gerçek olmadığını çocuk anlıyor. 9 yaşından sonra soyut düşünmeye başlıyor.”

9 YAŞ ÜSTÜNE TATİL İÇİN MASAL KİTABI ÖNERİLERİ

Prof. Dr. Gönen, soyut düşünme ve okuma düzeyi ilerledikçe kitap dünyasını içine dalmaya başlayan 9 yaş üstü çocuklara da şu eserleri önerdi:

''Masal grubundan Fareli Köyün Kavalcısı, Kırmızı Şapkalı Kız, Kül Kedisi, Çizmeli Kedi, Pamuk Prenses, Mavi Sakal, Hansel ve Gretel, Ali Baba ve 40 Haramiler, Alaaddin'in Sihirli Lambası, Rapunzel, Andersen Masalları, Küçük Prenses.''

Yaş ilerledikçe resimlerin azaldığını ve puntoların küçülmeye başlandığını ifade eden Prof. Dr. Gönen, ilköğretim ikinci kademede okunabilecek bazı kitapları da şöyle sıraladı:

''Küçük Kadınlar, Pollyanna, Tom Sawyer, Tom Amca'nın Kulübesi, Çocuk Kalbi, Kemalettin Tuğcu'nun eserleri, Heidi, Küçük Ev, Lassie, Robinson Crusoe, Kurt Çocuk, Define Adası, Jules Verne'in eserleri, Peter Pan, Pinokyo, Bambi, Alice Harikalar Diyarında, Guliver'in Gezileri, Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın eserleri, La Fontaine Masalları, Ezop Masalları.''

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

Merkezi sistem sınavları sorularına buradan ulaşabilirsiniz.

ÖSYM sayfasına yönlendirilirsiniz.


ÜNİVERSİTE TAVAN - TABAN PUANLARI

2014 YGS-LYS FAKÜLTELERİN TAVAN ve TABAN PUANLARI

ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY

2011 ÖSYS'DE ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY