BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bitmeyen kalp pilinin mucidi Dr. Canan Dağdeviren şimdi de meme kanserini teşhis eden sütyen...

Son Haberler

Bu yıl on altıncısı düzenlenen “Assos’ta Felsefe” etkinliği Çanakkale’de Antik Assos kentinde 27-30 Haziran 2016 tarihleri arasında yapılacak. Felsefe tarihinin en önemli filozoflarından Aristoteles’in, yaşamının bir bölümünü geçirdiği ve felsefe eğitimi verdiği Antik Assos kenti birçok felsefeciyi ağırlayacak.

UNESCO Aristoteles'in doğumunun 2400. yılı nedeniyle 2016’yı Aristoteles yılı ilan ederken Assos Felsefe Günlerinin bu yılki sempozyum konusu da Aristoteles’te Etik olacak.

Dünyanın birçok ülkesinde Aristoteles’in doğumunun 2400. yılı nedeniyle Aristoteles üzerine yapılan etkinliklere, Türkiye’de de, Assos’ta Felsefe etkinliği öncülük edecek.

Felsefe Sanat Bilim Derneği’nin Kurucu Üyesi ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Örsan K. Öymen’in öncülüğünde gerçekleşen sempozyum etkinliğine, yurtdışından ve yurtiçinden öğretim üyeleri, öğrenciler ve alan dışından felsefe meraklıları katılıyor.

Üç gün sürecek olan sempozyuma, Antik Yunan Felsefesi, Aristoteles, Metafizik gibi çalışmalarda imzası olan Notre Dame Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Christopher Shields’in aralarında bulunduğu, Prof. Dr. Katja Vogt (Columbia Üniversitesi), Prof. Dr. Stephen Leighton (Queen’s University), Doç. Dr. Walter Cavini (Bologna Üniversitesi), Doç. Dr. Mehmet M. Erginel (Doğu Akdeniz Üniversitesi), Yard. Doç. Dr. Joachim Aufderheide (King’s College London) ve Yard. Doç. Dr. Christiana Olfert (Tufts Üniversitesi) gibi Aristoteles konusunda uzman öğretim üyeleri konuşmacı olarak katılacaklar.

Herkese açık ücretsiz gerçekleştirilecek olan etkinlik çerçevesinde, Antik tiyatroda, Anne Monika Sommer-Bloch bir klasik müzik keman dinletisi de gerçekleştirecek. Ayrıntılı bilgiye www.philosophyinassos.org adresinden ulaşılabilir.

ASSOS ANTİK KENTTE UYGULANACAK PROGRAM

27 Haziran Pazartesi

19.00 Athena Tapınağı: Tanışma, mavi deniz, güneşin batışı

21.30 Köyde Akşam Yemeği

28 Haziran Salı

13.30 Christopher Shields (University of Notre Dame): ‘Goodness as Cause’

15.00 Joachim Aufderheide (King’s College London): ‘Aristotle and the Wrong Kinds of Pleasure’

16.30 Stephen Leighton (Queen’s University): ‘The Place of Affect in the Nicomachean Ethics’ Understanding of Two Virtues’

18.00 Mehmet M. Erginel (Eastern Mediterranean University): “Aristotle’s Practical Syllogism and the Movement of Rational Animals”

20.30 Liman’da Akşam Yemeği (Nazlıhan Otel Restaurant)

29 Haziran Çarşamba

13.30 Katja Vogt (Columbia University): “The Subject Matter of Ethics: A Metaphysical Reading of NE I.3.”

15.00 Maria Liatsi (University of Ioannina): ‘Natural Inclination to Ethics in Aristotle’

16.30 Christiana Olfert (Tufts University): ‘What is Practical Truth?’

18.00 Walter Cavini (University of Bologna): ‘Aristotle and the Ethics of Death’

22.30 Antik Tiyatro’da Klasik Müzik (Anne Monika Sommer-Bloch)

30 Haziran Perşembe

14.00 Truva Ziyareti

21.00 Veda Yemeği

Toplantı Assos Terrace Otel’de gerçekleşecektir. Tüm konuşmalar ve tartışmalar İngilizcedir. Herhangi bir çeviri yapılmamaktadır. Her konuşma ve oturum 1 saattir. Oturumlar arasında 30 dakika ara verilmektedir.

KONUŞMACILAR HAKKINDA BİLGİ

Christopher Shields: Notre Dame Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi. İlgi ve çalışma alanları: Antik Yunan Felsefesi, Aristoteles, Metafizik. “Order in Multiplicity: Homonymy in the Philosophy of Aristotle”, “Classical Philosophy: An Introduction”, “Aristotle”, “Ancient Philosophy: A Contemporary Introduction”, “The Philosophy of Thomas Aquinas” (with Robert Pasnau) ve “Arsitotle’s De Anima” kitaplarının ve alanında birçok makalenin yazarıdır.

Walter Cavini: Bologna Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi. İlgi ve çalışma alanları: Antik Yunan Felsefesi, Platon, Aristoteles, Stoacılık, Kuşkuculuk, Ludwig Wittgenstein. Alanında birçok kitap içinde bölümün ve makalenin yazarıdır.

Stephen Leighton: Queen's Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi. İlgi ve çalışma alanları: Antik Yunan Felsefesi, Aristoteles, Felsefi Psikoloji, Etik. Alanında birçok kitap içinde bölümün ve makalenin yazarıdır.

Katja Vogt: Columbia Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi. İlgi ve çalışma alanları: Antik Yunan Felsefesi, Etik, Epistemoloji, Platon, Aristoteles, Stoacılık, Kuşkuculuk. “Belief and Truth: A Sceptic Reading of Plato”, “Law, Reason and the Cosmic City: Political Philosophy in the Early Stoa”, “Skepsis und Lebenspraxis: Das Pyrrhonische Leben ohne Meinungen” kitaplarının ve alanında birçok makalenin yazarıdır.

Joachim Aufderheide: King's College London Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi. İlgi ve çalışma alanları: Antik Yunan Felsefesi, Platon, Aristoteles, Etik. Alanında birçok makalenin yazarıdır.

Christiana Olfert: Tufts Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi. İlgi ve çalışma alanları: Antik Yunan Felsefesi, Aristoteles, Yeni Çağ Felsefesi, Etik. “Aristotle on Practical Truth” kitabının ve alanında birçok makalenin yazarıdır.

Maria Liatsi: Ioannina Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi. İlgi ve çalışma alanları: Antik Yunan Felsefesi, Antik Yunan Bilimi, Platon, Aristoteles, Etik. “Aristoteles, De Generatione Animalium”, “Interpretation der Antike. Die Pragmatistische Methode Historischer Forschung” ve “Die Semiotische Erkenntnistheorie Platons im Siebten Brief. Eine Einführung in den Sogenannten Philosophischen Exkurs” kitaplarının ve alanında birçok makalenin yazarı.

Mehmet M. Erginel: Doğu Akdeniz Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi. (Yüksek Lisans ve Doktora: Texas Üniversitesi -Austin- Felsefe Bölümü). İlgi ve çalışma alanları: Antik Yunan Felsefesi, Platon, Aristoteles, Etik. Alanında birçok makalenin yazarıdır.

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

Merkezi sistem sınavları sorularına buradan ulaşabilirsiniz.

ÖSYM sayfasına yönlendirilirsiniz.


ÜNİVERSİTE TAVAN - TABAN PUANLARI

2014 YGS-LYS FAKÜLTELERİN TAVAN ve TABAN PUANLARI

ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY

2011 ÖSYS'DE ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY