BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Darüşşafaka Eğitim Kurumları sınavı için başvurular başladı. 27 Mayıs 2012 Pazar günü saat...

Son Haberler

Darüşşafaka Eğitim Kurumları depremzede çocuklara 8 yıl boyunca burs verecek. Bunun için de depremden etkilenen 11 ilimizdeki öğrenciler için kontenjan ayrıldı. Bu olanaktan yararlanmak için Darüşşafaka Eğitim Kurumları sınavına katılmış olmak yeterlidir. Darüşşafaka Eğitim Kurumları sınavı 21 Mayıs 2023 Pazar günü saat 11.00’de afetten etkilenen iller de dahil olmak üzere toplam 37 ilimizde yapılacaktır. Sınav başvurusu çevrimiçi olarak yapılabilmektedir. Sınav başvuru formuna ulaşmak için BURAYA tıklayın.

DARÜŞŞAFAKA EĞİTİM KURUMLARI’NIN AÇIKLAMASI

Darüşşafaka Eğitim Kurumları tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada şu bilgilere yer verilmiştir:

Tarihi boyunca ülkemizin zor günlerinde yaraları sarmak için elinden gelen desteği veren Darüşşafaka, ülkemizdeki doğal afet ve toplumu derinden sarsan vakalarda kapılarını ebeveynlerini kaybeden çocuklara açmıştır.

Darüşşafaka olarak, güzel ülkemizde yaşadığımız felaketin ardından, depremden etkilenen 11 ilimiz için özel kontenjan ayırma kararı aldık. Aldığımız karar neticesinde, “Eğitimde Fırsat Eşitliği” misyonumuzdan taviz vermeden, 70 ilimiz için 120, afetten etkilenen 11 ilimiz içinse ek 100 kontenjan oluşturduk. Böylelikle Darüşşafaka Giriş Sınavı ile okula alınacak toplam öğrenci sayımız 220 olacaktır.

Darüşşafaka Giriş Sınavı, afetten etkilenen iller de dahil olmak üzere toplam 37 ilimizde 21 Mayıs Pazar günü, saat 11.00’de yapılacaktır.

21 Mayıs'ta yapılacak Darüşşafaka Giriş Sınav'ına aşağıdaki butondan başvurabilirsiniz.

11 İlden (Deprem Bölgesi) Öğrenci Kabulü

6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan depremin etkilediği 11 ilimizden Darüşşafaka Ortaokulu’na öğrenci kabulü için aşağıdaki şartların sağlanması gerekmektedir:

  Öğrencinin;

 • T.C. vatandaşı olması
 • Anne ve/veya babasının hayatta olmaması (Deprem illerinde deprem öncesi veya sonrası olabilir)
 • 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı’nda ilkokul 4. sınıf öğrencisi olması (2012 ve daha sonraki yıllarda doğmuş olması gerekmektedir. Yaş düzeltmesi geçersizdir.)
 • 2022-2023 Eğitim ve Öğretim Yılı’nın ilk yarıyılında depremin yaşandığı 11 ilden birinde 4. sınıfa kayıtlı olması veya deprem bölgesinde yaşamadığı halde depremde anne ve/veya baba kaybı yaşamış olması
 • 21 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak Darüşşafaka Giriş Sınavı’na katılmış olması
  • Depremden etkilenmiş öğrenciler, başka il merkezinde sınava girseler de deprem bölgesi öğrencisi kabul edileceklerdir.
  • Depremden etkilenen öğrenciler, sınav sonuçlarına göre yapılacak sıralamayla
   okula kabul edilecektir.
 • Ailesinin maddi olanaklarının kolej düzeyinde eğitim almasına yeterli olmaması
 • Darüşşafaka Eğitim Kurumları web sitesinde yer alan Kayıt Kabul Sağlık Yönetmeliği esaslarına uygun olması

Not 2: Öğrenciler, 2023 Darüşşafaka Giriş Sınavı’nda 4. sınıf ilk yarıyıl kazanımlarından sorumlu olacaklardır.

Not 3: Depremden etkilenen çocuklarımız için ek 100 kontenjan oluşturulmuştur.

70 İlden Öğrenci Kabulü

Kontenjan: 120

Depremden etkilenmeyen 70 ilimizde gerçekleştireceğimiz sınavda başarılı sayılabilmek ve Darüşşafaka Ortaokulu’na öğrenci kabulü için aşağıdaki şartların sağlanması gerekmektedir:

              Öğrencinin;

 • T.C. vatandaşı olması
 • Anne ve/veya babasının hayatta olmaması
 • 21 Mayıs 2023’te yapılacak Darüşşafaka Giriş Sınavı’na katılmış ve sınavda Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu tarafından açıklanan puanı almış olması
 • 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı’nda ilkokul 4. sınıf öğrencisi olması (2012 ve daha sonraki yıllarda doğmuş olması, yaş düzeltmesi geçersizdir.)
 • Ailesinin maddi olanaklarının kolej düzeyinde eğitim almasına yeterli olmaması
 • Darüşşafaka Eğitim Kurumları web sitesinde yer alan Kayıt Kabul Sağlık Yönetmeliği esaslarına uygun olarak beden ve ruh sağlığının yatılı okulda okumaya uygun olması

Not 1: Ara kademede öğrenci alımı yapılmayacaktır.

Not 2: Öğrenciler, 2023 Darüşşafaka Giriş Sınavı’nda 4. sınıf ilk yarıyıl kazanımlarından sorumlu olacaklardır.

Darüşşafaka Ortaokulu 5. Sınıfa Öğrenci Alımı

Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın 2023 yılı giriş sınavı, 21 Mayıs 2023 Pazar günü saat 11.00’de Türkiye’nin 32 ilinde (ADANA, AFYON, AĞRI, ANKARA, ANTALYA, BALIKESİR, BURSA, ÇORUM, DENİZLİ, DİYARBAKIR, ESKİŞEHİR, ERZURUM, GAZİANTEP, HATAY, İSTANBUL, İZMİR, KARABÜK, KARS, KAYSERİ, KOCAELİ, KONYA, MALATYA, MARDİN, MERSİN, SAMSUN, SİİRT, ORDU, SİVAS, ŞANLIURFA, TEKİRDAĞ, TRABZON, VAN) düzenlenecektir.

Depremden etkilenen ve sınav merkezimiz olmayan 5 ilimizde de (ADIYAMAN, ELAZIĞ, KİLİS, KAHRAMANMARAŞ, OSMANİYE) sınavımızı yapacağız. Söz konusu illerimizde sadece depremden etkilenen öğrenciler sınava girebilecektir. Depremden etkilenmiş öğrenciler, başka sınav merkezlerinde de sınava girebilirler. Bu öğrenciler, başka sınav merkezinde sınava girseler de deprem bölgesi öğrencisi kabul edileceklerdir.

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

Merkezi sistem sınavları sorularına buradan ulaşabilirsiniz.

ÖSYM sayfasına yönlendirilirsiniz.


ÜNİVERSİTE TAVAN - TABAN PUANLARI

2014 YGS-LYS FAKÜLTELERİN TAVAN ve TABAN PUANLARI

ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY

2011 ÖSYS'DE ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY