BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Anayasa Mahkemesi’nin “Gelirden Yüzde 35 Vergi Alınması” ile ilgili düzenlemeyi iptal etmesiyle...

Son Haberler

Ücretlilere vergi iadesi uygulaması yeniden başlayacak.  Maliye Bakanlığı’nın Ekonomik Koordinasyon Kurulu'na (EKK) sunduğu Yeni Gelir Vergisi Kanunu taslağı ile tüm ücretliler vergi mükellefi olarak beyanname vermeye başlayacak. Ücretliler bu sırada eğitim ve sağlık için yaptıkları harcamaları da vergiden düşecek. Böylece çalışanların, 2007 yılından önce olduğu gibi, fiş-fatura toplama dönemi yeniden

başlayacak. Yeni hazırlanan gelir vergisi yasa taslağında tüm ücretliler beyannameye tabi vergi mükellefi haline getirilirken, ücretliye yeni vergi iadesi kapısı da açılıyor. Bu yolla taslağa göre ücretlilere eğitim ve sağlık harcamalarını vergiden düşme olanağı gündemde. Türkiye, yıllardır tartışılan ücretlilerin de beyannameye tabi tutularak vergi mükellefi yapılması konusunu gündemine aldı. EKK'ya sunulan kanun taslağında yer alan Maliye'nin önerisi kabul gördüğü takdirde ücretlilerin vergilendirme sisteminde reform niteliğinde değişikliğe gidilecek.

ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ UYGULAMASI SÜRECEK

Edinilen bilgilere göre, düzenleme hayata geçtiğinde işçi ve memur statüsündeki ücretlilerin gelirlerinden, şu anda olduğu gibi işveren tarafından gelir vergisi stopajı kesilerek vergi dairelerine yatırma uygulaması sürecek. Ancak, ücretliler her yılın sonunda beyanname düzenleyerek, kanunda öngörülen harcamalarını vergi matrahından düşebilecek. Halen aylık 66.49 lira tutarındaki asgari geçim indirimi de devam edecek.

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

Merkezi sistem sınavları sorularına buradan ulaşabilirsiniz.

ÖSYM sayfasına yönlendirilirsiniz.


ÜNİVERSİTE TAVAN - TABAN PUANLARI

2014 YGS-LYS FAKÜLTELERİN TAVAN ve TABAN PUANLARI

ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY

2011 ÖSYS'DE ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY