BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Milli Eğitim Bakanlığı, ortaöğretimdeki yeni düzenlemelere bağlı olarak Sınıf Geçme Ve Sınav...

Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri ile her türdeki Anadolu...

Yurt dışında görevlendirilecek öğretmenlerin sınavı Ankara ve İstanbul olmak üzere iki ilde 29...

Kasım 2010 dönemi öğretmen atama başvuruları başladı. 30 bin öğretmenin atamaları için başvurular...

Son Haberler

Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Anadolu Liseleri, Anadolu Öğretmen Liseleri ve Anadolu Sağlık Meslek Liseleri için yedek yerleştirme işlemi yapılacak. Asil listeden kayıt hakkı kazanan öğrencilerin liselere kayıtları 1 Ağustos - 5 Ağustos 2011 tarihleri arasında

yapıldıktan sonra boş kalan kontenjanlar 6 Ağustos 2011'de ilan edilecek ve boş kontenjanlara yedekten ek yerleştirme yapılacak.

Boş kalan kontenjanların sayısını en aza indirmek ve daha fazla sayıda öğrencinin bu okullara yerleşmesini sağlamak amacıyla 6 Ağustos 2011 tarihinden itibaren boş kontenjanlar için dört kez yedekten yerleştirme yapılacak.

ASİL LİSTE SONRASINDA DÖRT KEZ YEDEKTEN YERLEŞTİRME

Birinci yedek listeden yerleştirme işlemleri 8 – 12 Ağustos 2011 tarihleri arasında yapılacak. Boş kalan kontenjanlar 13 Ağustos 2011'de ilan edilecek.

İkinci yedek listeden yerleştirme işlemleri 15 – 19 Ağustos 2011 tarihleri arasında yapılacak. Boş kalan kontenjanlar 20 Ağustos 2011'de ilan edilecek.

Üçüncü yedek listeden yerleştirme işlemleri 22 – 26 Ağustos 2011 tarihleri arasında yapılacak. Boş kalan kontenjanlar 27 Ağustos 2011'de ilan edilecek.

Dördüncü yedek listeden yerleştirme işlemleri 5 – 9 Eylül 2011 tarihleri arasında yapılacak.

Tercih ve kayıt süreciyle ilgili ayrıntılı bilgiler için sitede “Eklenmiş Dosya” olarak yer alan 2011 SBS Tercih Kılavuzundan yararlanılabilir.

BAKANLIKTAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri 2011 SBS tercih ve yerleştirme işlemlerine ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada oldukça önemli hatırlatmalar yer almaktadır:

“Geçen yıl başlanan “yedek listesi uygulaması”nda yeni bir düzenleme ile okulların yedek kayıt listesinde yer alacak öğrenci sayısı artırılmış ve bir öğrencinin birden fazla okulun yedek listesinde yer almasına imkân sağlanmıştır OYP ile öğrenci alan okulların yerleştirme sonuçları 26 Temmuz 2011 tarihinde https://www.meb.gov.tr ve https://oges.meb.gov.tr adreslerinde ilân edilecektir. Öğrenciler T.C. kimlik numarası ve okul numarasıyla sonuç bilgilerini sorgulayabilecektir.

Yerleştirme sonuçları açıklandığında öğrencilerin “Sınav Sonuç Belgesi”nde, tüm tercihleriyle ilgili açıklamalar yer alacaktır. Ayrıca veliler https://eokul.meb.gov.tr adresindeki “Veli Bilgilendirme Sistemi”nden sürekli olarak bilgilendirilecektir. Bu nedenle velilerin belirtilen İnternet adresini yerleştirme takvimi boyunca takip etmeleri gerekmektedir.

Aşağıda örnek bir “Yerleştirme Sonuç Belgesi” yer almaktadır.

Yerleştirme sonuçları açıklanınca tercihlerinden birini asil olarak kazanan öğrenci, 01–05 Ağustos 2011 tarihleri arasında saat 17.00’ye kadar asil olarak yerleştirildiği okula giderek kaydını yaptırabilecektir. Asil listeden kayıt hakkı kazanan öğrenciler 01-05 Ağustos 2011 tarihleri arasında saat 17.00’ye kadar kayıt yaptırmamaları durumda bu haklarını kaybederler.

Yerleştirme sonuçlarına göre tercihlerinden birini asil olarak kazanan öğrencilerin kayıt dönemi sona erdikten sonra, 06 Ağustos 2011 saat 15.00’ten itibaren boş kalan kontenjanlar ilan edilecektir. Her okulun boş kontenjan sayısı kadar öğrenciye, daha önce açıklanan yedek sırası dikkate alınarak kayıt hakkı verilir.

Öğrenciler e-okul kayıtlarına göre yedek listeden kayıt hakkı kazandıkları okullara 08-12 Ağustos 2011 tarihleri arasında saat 17.00’ye kadar kayıtlarını yaptıracaklardır. Öğrenciler belirtilen tarihler arasında kayıt yaptırmamaları durumunda bu haklarını kaybederler.

08-12 Ağustos 2011 tarihleri arasındaki kayıt dönemi sona erdiğinde boş kalan kontenjanlar ile yedek listeye göre kayıt hakkı kazanan sıradaki öğrenciler 13 Ağustos 2011 saat 15.00’ten itibaren ilan edilecektir. Öğrenciler e-okul kayıtlarına göre yedek listeden kayıt hakkı kazandıkları okullara kayıtlarını, 15-19 Ağustos 2011 tarihleri arasında saat 17.00’ye kadar yaptıracaklardır.

15-19 Ağustos 2011 tarihleri arasındaki kayıt dönemi sona erdiğinde boş kontenjanlar ile yedek listeye göre kayıt hakkı kazanan sıradaki öğrenciler 20 Ağustos 2011 saat 15.00’ten itibaren ilan edilir. Öğrenciler e-okul kayıtlarına göre yedek listeden kayıt hakkı kazandıkları okullara kayıtlarını, 22-26 Ağustos 2011 tarihleri arasında saat 17.00’ye kadar yaptıracaklardır.

22-26 Ağustos 2011 tarihleri arasındaki kayıt dönemi sona erdiğinde boş kontenjanlar ile yedek listeye göre kayıt hakkı kazanan sıradaki öğrenciler 27 Ağustos 2011 saat 15.00’ten itibaren ilan edilir. Öğrenciler e-okul kayıtlarına göre yedek listeden kayıt hakkı kazandıkları okullara kayıtlarını, 05-09 Eylül 2011 tarihleri arasında saat 17.00’ye kadar yaptıracaklardır. Öğrenciler yedek listeye göre kayıt hakkı kazandıkları okullara isterlerse kayıt yaptırmayabilirler. Süresi içerisinde kayıt yaptırmamaları durumunda bu haklarını kaybederler.

Herhangi bir okula kayıtlı iken yedek listeden başka bir okula kayıt hakkı kazanan öğrenciler bu haklarını kullandıkları takdirde, bir önceki okuldaki kayıtları sistemden otomatik olarak düşer. Öğrenci, en son kayıt yaptırdığı okuldaki kaydını sildirmesi durumunda bir önceki kayıtlı olduğu okula geri dönemez.

Öğrenci, aynı dönem içerisinde yedek listeye göre birden fazla okula kayıt hakkı kazanabilir. Bu durumda öğrenci istediği tek bir okula kayıt yaptırabilir. 05-09 Eylül 2011 tarihleri arasında, kayıt yaptıran öğrencilerin bir önceki okullarından boşalan yerler için sıradaki yedek öğrencilere aynı anda kayıt hakkı verilecektir.

Söz konusu kayıt dönemi süresince https://oges.meb.gov.tr/ ve https://eokul. meb.gov.tr internet adreslerinin günlük takip edilmesi gerekmektedir.”

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

Merkezi sistem sınavları sorularına buradan ulaşabilirsiniz.

ÖSYM sayfasına yönlendirilirsiniz.


ÜNİVERSİTE TAVAN - TABAN PUANLARI

2014 YGS-LYS FAKÜLTELERİN TAVAN ve TABAN PUANLARI

ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY

2011 ÖSYS'DE ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY