BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Klimaların gerektiği gibi kullanılmaması hastalıkları da beraberinde getiriyor. Sıcak havanın...

Kalbi besleyen, koroner arterler adı verilen üç damardan birinin veya dallarının tıkanmasına ve...

Sarımsağın insan sağlığına olan yararları saymakla bitmez. Birçok insan kokusundan dolayı...

Bilim adamları Viyana'da düzenlenen Uluslararası AIDS Konferansı çerçevesinde, kadınlarda düzenli...

Son Haberler

İzmir’de Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi asistan hekimleri, çalışma ve özlük haklarının düzeltilmesi için 1 Nisan 2011 tarihinde iş bıraktı. İş bırakma eylemi 5 gün sürdü. Acil ve kimi özellikli hastaların muayeneleri dışında poliklinik, laboratuvar, ameliyat gibi hizmetleri durduran sağlık çalışanları performans sistemini protesto ettiler.

Performans sisteminin uygulanmaya başlamasıyla ek ödeme ücretlerinde yüzde 50′ye yakın düşme meydana geldiğini belirten 500 asistan hekimin iş bırakması kısa sürede etkisini gösterdi. Asistan hekimlerin eylemlerine gerekçe olan istekleri değerlendirilmiş ve tüm isteklerinin haklı olduğu benimsenerek karşılanması kararlaştırılmıştı.

 

Asistan hekimlerin talepleri şunlardı:

1.Asistan Hekim ücretlerinin performanstan bağımsız, eşit, adil, güvenceli ve iş barışını bozmayacak şekilde yeniden düzenlenmesi.

2.Mesai saatlerinin genelge ile tanımlanması, mesai saatlerine uyulup uyulmadığının denetlenmesi, bu konuya uymayan yetkililerin cezalandırılması.

3.Asistan hekimlere akademik izin verilmesi ve bu iznin kullandırılması.

4.Asistan hekimlere ücretsiz kongre ve kitap desteği verilmesi.

5.Asistan hekimlere bilimsel çalışma ödeneği verilmesi.

6.Asistan hekimlerin hocalar hakkında geri bildirim yapmasının önünün açılması

7.Kurumlarda resmi asistan hekim temsilcilikleri kurulması ve bu kişilerin seçimle belirlenmesi.

Asistan hekimlerin yukarıdaki talepler doğrultusundaki eylemleri 5 Nisan 2011 akşamına kadar sürdü. Beyaz önlükleriyle hastane bahçesinde toplanıp protestolarını dile getiren asistanlar, yönetimin kendilerine sormadan haklarında verdikleri kararları onaylamadıklarını, bunu bildirmek için toplandıklarını dile getirdiler. Asistanlar adına açıklamayı yapan asistan Dr. Anıl Tanburoğlu şunları söyledi: "Bu hastanenin emek gücünün ana gövdesini oluşturan bizleriz. Bu emeği verirken ailesinden, dostlarından ayrı kalan bizleriz ama bu hizmet nasıl verilmeli diye sorulmayanlarız biz. Hakkımızda her türlü kararı verirken sesini çıkaramaz zaten diye düşünülenleriz biz. Bugüne kadar bu hep böyle oldu ama biz daha önce uyarmıştık. Asistanlar ve onların hakları ile ilgili bir mücadelenin başlamış olduğu söylemiştik. Sesimiz çıkmayacak zannedenler yanılıyorlar. Çok ses çıkaracağız, haklarımızı alana kadar, taleplerimiz gerçekleşene kadar bu sesi duymayanların duyacağı kadar çok ses çıkaracağız. Çalışan biziz, kazanan da biz olacağız. Hakkımız olmayan bir şeyi istemiyoruz kimseden, hakkımıza el uzatanlara verecek cevabımız çok."

Dr. Tanburoğlu konuşmasında, tıp fakültesinden mezun olurken hekimlerin meslektaşlarını kardeş görme sözü verdiğini, ancak yönetimin aldığı kararlar ve yeni sağlık sistemi uygulamalarıyla bu kardeşliği bozmak için yeni uygulamalarla karşı karşıya kaldıklarını belirtti. Dr. Tanburoğlu açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Kimse kusurumuza bakmasın kardeşliğimizi bu uygulama ile bozmayacağız, bozdurmayacağız. Bizler olmasak hastanede işlerin yürüyüp yürümeyeceğini görmelerini istedik. Bizce cevap açık.Görmek istemeyenler, görene kadar buradayız. Asistanlar olmadan sağlık sistemi olamaz. Asistan hakları olmadan hakkaniyetli bir sağlık sistemi kurulamaz. Bizi yasal sorumluluk altına girerseniz diye uyaran yöneticilere sesleniyoruz; Hastalarımızın sağlığını tehlikeye atan bu sistemi, mesleki barışı bozacak bu sistemi tereddütsüz uygulayarak asistanların emeğinden kesinti yaparak girmiş olduğunuz vicdani sorumluluğunuzun farkında mısınız?"

5 Nisan Salı günü akşam saatlerinde Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Mehmet FÜZÜN’ün çağrısı ile Sağlık Bakanı Prof.Dr. Recep AKDAĞ, bu eylemi gerçekleştiren asistan hekim temsilcilerini dinlemiştir. Bu toplantıya; İzmir Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Erdener ÖZER ve İzmir Tabip Odası Asistan Hekim Komisyonu’ndan Dr.Gülen Gül Niflioğlu, Dr. Anıl TANBUROĞLU ve Dr.Özgür Niflioğlu katılmıştır. Ayrıca toplantıda  İzmir Valisi, İzmir Emniyet Müdürü, İzmir İl Sağlık Müdürü yanısıra, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof.Dr.Eyüp Hazan ve Başhekim Yardımcıları bulunmuştur.

Toplantıda asistan hekimlerin eylemlerine gerekçe olan talepleri değerlendirilmiş ve toplantı sonunda tüm taleplerinin haklı olduğu benimsenmiş ve karşılanması kararlaştırılmıştır. Asistan hekimlerin eylemleri sonucu elde edilen hakların aynı zamanda tüm sağlık çalışanları için de geçerli olması sağlanmıştır. Bu durum sağlık çalışanları arasında sevinçle karşılanmıştır.

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

Merkezi sistem sınavları sorularına buradan ulaşabilirsiniz.

ÖSYM sayfasına yönlendirilirsiniz.


ÜNİVERSİTE TAVAN - TABAN PUANLARI

2014 YGS-LYS FAKÜLTELERİN TAVAN ve TABAN PUANLARI

ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY

2011 ÖSYS'DE ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY