BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Milli Eğitim Bakanlığının “Özel Öğretim Kurumlarında Ücretsiz veya Burslu Okutulacak Öğrenci ve...

Ülkemizde merkezi düzeyde yapılan çok sayıda sınav bulunmaktadır. Bu sınavların çoğunu, Öğrenci...

Ülkemizde merkezi düzeyde yapılan çok sayıda sınav bulunmaktadır. Bu sınavların çoğunu, Öğrenci...

Türk Eğitim Dereği 2003-2004 eğitim-öğretim yılından bu yana Tam Eğitim Bursu ile TED okullarına...

Son Haberler

YURTKUR 2012-2013 öğretim yılında kurum yurtlarında barınmak, burs, öğrenim ve katkı kredisi almak için başvuru esaslarını belirledi. Halen bir yüksek öğretim kurumuna devam eden ara sınıf öğrencilerinin yurt, burs, öğrenim ve katkı kredisi başvuruları 2 Temmuz 2012 tarihinde başlayacak ve 5 Ağustos 2012 tarihinde sona erecek. Yüksek lisans, doktora, ön kayıt ve özel yetenek sınavı ile yüksek öğretim programına

girecek öğrencilerin başvuruları ise 17 Eylül 2012 tarihinde başlayacak ve 7 Ekim 2012 tarihinde sona erecek.

Bu yıl üniversiteye yerleşen öğrencilerin başvuruları da ÖSYM tarafından sonuçların açıklandığı tarihten sonra kurumun internet adresinden yapılıyor.

Başvuru işlemleri kurumun www.kyk.gov.tr adresindeki internet sayfasından yapılacaktır. Başvuru koşullarıyla ilgili açıklamalar www.kyk.gov.tr internet adresinde yer almaktadır.

YURTKUR Genel Müdürü Hasan Albayrak konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, 2012-2013 öğretim yılında kurum yurtlarında barınmak, burs, öğrenim ve katkı kredisi almak için başvuru esaslarının belirlendiğini bildirdi. Buna göre, halen bir yüksek öğretim kurumuna devam eden ön lisans, lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin başvuruları 2 Temmuz-5 Ağustos 2012 tarihleri aralığında yapılacak. Yüksek lisans, doktora, ön kayıt ve özel yetenek sınavı ile yüksek öğretim programına girecek öğrencilerin başvuruları ise 17 Eylül-7 Ekim 2012 tarihleri arasında YURTKUR'un ''www.kyk.gov.tr'' internet adresinden yapılacak.

ÜNİVERSİTEYİ SÜRESİ İÇİNDE BİTİREMEYENLERİN İŞLEMLERİ

Kurum yurtlarında barınmakta iken yüksek öğretim kurumunun süresi içinde bitirememiş artık yıl öğrencilerinin yurt başvuruları, 10-23 Eylül 2012 tarihleri arasında 2011-2012 öğretim yılında barındıkları yurt müdürlüklerinde alınacak.

Asıl listeden yurda girmeye hak kazanan öğrencilerin kayıtları 3-14 Eylül 2012 (14 Eylül 2012 dahil) tarihleri arasında yapılacaktır.  Yedek listeden yurda girmeye hak kazanan öğrencilerin kesin kayıtları 17 Eylül 2012 tarihinden itibaren başlayacak, bundan sonraki her pazartesi günü ilan edilecek olan yedek listedeki öğrencilere 5’er gün kayıt süresi tanınacaktır.  2012-2013 öğretim yılında yurtlar 10 Eylül 2012'de hizmete açılacak.

BU YIL YERLEŞECEK ADAYLARIN BAŞVURULARI

İlk defa bir yüksek öğretim kurumuna girecek olan öğrencilerden kurum yurtlarında barınmak, burs, öğrenim ve katkı kredisi almak isteyenlerin başvuruları ÖSYM tarafından sonuçların açıklandığı tarihten itibaren kurumun internet adresinden yapılacak. Kuruma bağlı yurtlarda kayıtlar 3 Eylül 2012 tarihinde başlayacak ve kayıt sırasında öğrenciden sadece 6 adet fotoğraf istenecek.

MEB ÖĞRETMENLİK TERCİHLERİNE BURS VERECEK

Milli Eğitim Bakanlığı, 2012-2013 öğretim yılında Bakanlıkça belirlenen öğretmen yetiştiren yükseköğretim programlarını ilk 5 tercihinde kazanan bin 500 öğrenciye burs sağlayacak.

Anadolu Öğretmen Lisesi mezunu olup belirtilen kontenjana giremeyen adaylar da kontenjana bağlı kalınmaksızın bursluluk haklarından yararlandırılacak.

Verilecek burs Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURTKUR) Genel Müdürlüğü tarafından ödenecek. Burs hak kazanan öğrenciler yine YURTKUR tarafından ilan edilecek.

MEB BURSUNDAN YARARLANMA KOŞULLARI

Kontenjan ayrılmayan programları kazanan veya kontenjan ayrılmış olmakla birlikte ikinci öğretim kapsamında olan öğrencilerle, açık öğretim kapsamında bulunanlarla, özel üniversitelerde okuyan ve özel yetenekle yerleşen öğrencilere Anadolu Öğretmen Lisesi mezunu olsalar bile burs verilmeyecek.

Burs verilecek öğrencilerde şu koşullar aranıyor:

1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

2. 22 yaşını geçmemiş olmak,

3. Bu sınavın yapıldığı yıl ve daha sonraki yıllarda mahkeme kararı ile yaş küçültme işlemi yapmamış olmak,

4. ÖSYS Tercih Bildirim Formu’nda öğretmen yetiştiren yükseköğretim kurumlarının Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenen programlarını ilk 5 tercihi arasında seçmiş ve bu programa kesin kaydını yaptırmış olmak,

5. Memuriyete atanmasına engel olacak nitelikte hükümlülüğü bulunmamak,

6. ÖSYM’ce yapılan puan sıralamasına göre, kaydolduğu program için Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenen kontenjana girmiş olmak.

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

Merkezi sistem sınavları sorularına buradan ulaşabilirsiniz.

ÖSYM sayfasına yönlendirilirsiniz.


ÜNİVERSİTE TAVAN - TABAN PUANLARI

2014 YGS-LYS FAKÜLTELERİN TAVAN ve TABAN PUANLARI

ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY

2011 ÖSYS'DE ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY