31072021Cts
Son Güncelleme:Cts, 24 Nisan 2021
Güncel:


SBS’de Puan Hesaplama Şaşkınlığı

Bu yıl 7’nci sınıfta olup, gelecek yıl sınava girecek 1 milyon 300 bine yakın öğrenci büyük bir şaşkınlık yaşıyor. Seviye Belirleme Sınavı’nda puan hesaplama yöntemi 2013 yılında değişiyor. Yeni hesaplama yöntemine göre öğrenciler, SBS’de tam puan alsa bile okul notlarının ortalaması 92 ve altında ise İstanbul’daki; İstanbul Lisesi, Galatasaray Lisesi, Atatürk Fen Lisesi, Kabataş Lisesi İngilizce-Almanca  gibi 5 okula girmeleri zorlaşıyor.

2013 yılından itibaren uygulanmaya başlanacak olan yeni puan hesaplama yöntemine göre SBS’de tüm soruları çözenler 700 tam puan alacak. Öğrencilerin üç yılda aldığı puanlar ve SBS puanı toplanıp, 2’ye bölünerek, SBS yerleştirme puanı oluşturulacak. Burada da okul notları büyük önem kazanacak. Örneğin 6.sınıfta yıl sonu başarı puanı 80 olan bir öğrenci, 7 ve 8’inci sınıflarda 100 alsa bile Ortaöğretime Yerleştirme Puanı (OYP) 490 gelecek. Yani öğrenci tüm derslerin puanları yansıtıldığı için yetenek gerektiren Beden Eğitimi ya da Müzik derslerinde düşük not almışsa dilediği liseye girme şansını yitirecek.

Bu durum velileri ve eğitimcileri tedirgin ediyor.  Türkiye Özel Okullar Birliği bir rapor hazırlayarak uygulamanın sakıncalarını ortaya koydu ve rapor Milli Eğitim Bakanlığına sunuldu. Konu hakkında açıklama yapan Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği yetkilileri sistemin adaletsiz olduğunu belirterek konunun değerlendirilmesi gerektiğini ifade ettiler. Yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

Notlarını Yüksek Tutabilen Öğrenciler Avantajlı

Bir öğrenci 6.sınıfta 80 yıl sonu başarı puanı elde etmiş olsun. 7 ve 8’inci sınıfta 100 yıl sonu başarı puanı elde etse ve 8. sınıf sonunda SBS’de tüm soruları çözüp 700 tam puan alsa bile yerleştirme puanı (80+100+100+700)/20=490 olacak. Bu son derece başarılı çocuk dilediği yere giremeyecek. Ancak, velisini kaçırmak istemeyen ya da yüksek başarı ile öğrenci toplamaya çalışan başka bir okul bu öğrencinin notlarını tamamen 100 verirse öğrenci dilediği okula girmiş olacak.

Bu durum bazı okullarda notların yükseltilmesini teşvik ediyor. Notları yüksek tutan okullar öğrenciler için avantajlı hale gelecek. Kendi okulunda YBP’ye (Yıl Sonu Başarı Puanı) göre birinci olan öğrenci her üç yıla ait YBP’si 100 olmadığı takdirde sınavdan tam puan alsa bile OYP’si (Ortaöğretime Yerleştirme Puanı) tam puana ulaşamayacak. Özellikle şu anki 6. sınıf öğrencilerinin bu durumu telafi etme şansı ortadan kalkmış durumda. Hoşgörülü ve rahat puan veren okullar bu durumdan kazançlı çıkacak, disiplinli ve hassas puan veren okullar ise öğrencilerin şansını yitirmesine neden olacak. Öğrenciler sürekli not kaygısı yaşayacak. Sistem gittikçe zedelenecek.

Yorumlar (1)

Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

bu haksızlık diğer sistemde 12-13 puan yükselirken yıl sonu notu bizimkini 3-4 puan yükseltecek isyan ediyorum

merve
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Kayıt olun veya var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

Merkezi sistem sınavları sorularına buradan ulaşabilirsiniz.

ÖSYM sayfasına yönlendirilirsiniz.


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yazılıya hazırlık sorularını görüntüleyebilmeniz için bilgisayarınızda bir pdf okuma programının...

Yazılıya hazırlık soruları eklendi. Hazırlık sorularına Kaynak/Rehberlik menüsünden...

Ülkemizde matematiğin simgesi haline gelen Cahit ARF 1910 yılında Selanik’te doğdu. 1932...

Google ünlü matematikçimiz Cahit Arf'ı unutmadı. Google Prof. Cahit Arf'ı doğumunun 100.yılında...

ÜNİVERSİTE TAVAN - TABAN PUANLARI

2014 YGS-LYS FAKÜLTELERİN TAVAN ve TABAN PUANLARI

ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY

2011 ÖSYS'DE ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY