BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sevgili üniversite adayları “ÖSYM'YE ÇAĞRI: GENÇLERE TERCİHTE YÜKSELME HAKKI” yazısında...

Üniversiteye giriş sistemi bu yıldan geçerli olmak üzere değiştirildi. Bu yıl, üniversite eğitimi...

Üniversitelere 2 bin araştırma görevlisi alınacak. Araştırma görevlisi alımı için başvurular 6...

Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS), 19-20 Haziran ve 26-27 Haziran 2010 tarihlerinde beş oturumda...

Son Haberler

Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçları açıklandı. Üniversite adayları, sınav sonuçlarını  BURADAN öğrenebilirler. Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) web sayfasında yer alan bilgilere göre Lisans Yerleştirme Sınavı'na (LYS) giren 1 milyon 938 bin adayın sınavı geçerli sayılırken, 165 adayın ise sınavı geçersiz sayıldı. Sınavda 189 bin 410 aday, en az bir puan türünden sıfır aldı.

Okul türlerine göre başarı sıralamasında ise en başarılı liseler devlet fen liseleri oldu. Diğer başarılı liseler arasında askeri lise ve polis lisesi yer aldı.

Sınav sonuçlara göre, MF-1 ve MF-4 puan türlerinde Özel Merve Büyükkoyuncu Fen Lisesi'nden Abdullah Coşkun birinci olurken; Niğde Fen Lisesi'nden Tamer Taşkıran MF-2 ve MF-3 puan türlerinde birinci oldu.

TM-1, TM-2 ve TM-3 puan türlerinde Özel İstanbul Fatih Fen Lisesi'nden Fatih Mehmet Adanır birinci olurken, TS-1 ve TS-2 puan türlerinde İstanbul Galatasaray Lisesi'nden İhsan Can Argon ilk sırada yer aldı.

Dil-1 puan türünde Özel Amerikan Robert Lisesi'nden Cengiz Kaan Aköz, Galatasaray Lisesi'nden Dilara Aykanat ve İstanbul Lisesi'nden Merve Özperk birinciliği paylaştılar.

Dil-2 puan türünde Özel Amerikan Robert Lisesi'nden Cengiz Kaan Aköz, Galatasaray Lisesi'nden Rengim Aykan Öztürk ve İstanbul Lisesi'nden Gökçe Sarar birinci oldular.

Dil-3 puan türünde ise Özel Amerikan Robert Lisesi'nden Mehmet Fatih Çamlı, Galatasaray Lisesi'nden Rengim Aykan Öztürk ve İstanbul Lisesi'nden Gökçe Sarar birinci oldular.

TERCİH İŞLEMLERİ 23 TEMMUZ'DA BAŞLIYOR

Adaylar  23 Temmuz-3 Ağustos 2012 tarihleri arasında tercihlerini yapabilecek. Bilindiği gibi Danıştay, LYS puanlarının hesaplanmasında Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı’nın (AOBP) dikkate alınması gerektiğine karar vermişti. ÖSYM bu karara uygun olarak LYS sonuçlarını açıkladı.

TESTLERİN TÜRKİYE ORTALAMALARI

Tüm adaylar arasında Matematik ortalaması 13.17, Geometri ortalaması 6.73, Fizik ortalaması 9.73, Kimya ortalaması 9.87,  Biyoloji ortalaması 10.08, Türk Dili ve Edebiyatı ortalaması 23.52, Coğrafya-1 ortalaması 7.61, Tarih ortalaması 13.13, Coğrafya-2 ortalaması 6.33, Felsefe ortalaması 6.86 olmuştur.

MF PUANINA GÖRE EN BAŞARILI İLLER

1.KİLİS

2.BARTIN

3.KARABÜK

4.KIRŞEHİR

5.GÜMÜŞHANE

6.KIRIKKALE

7.İZMİR

8.ANKARA

9.AYDIN

10.UŞAK

TM PUANINA GÖRE EN BAŞARILI İLLER

1.KİLİS

2.BARTIN

3.SİNOP

4.ÇANKIRI

5.NİĞDE

6.KASTAMONU

7.BURDUR

8.KARABÜK

9.ESKİŞEHİR

10.KIRŞEHİR

TS PUANINA GÖRE EN BAŞARILI İLLER

1.BARTIN

2.ESKİŞEHİR

3.SİNOP

4.BURSA

5.EDİRNE

6.İZMİR

7.AYDIN

8.İSTANBUL

9.SİİRT

10.TEKİRDAĞ

Etiketler: 2012 LYS Sonuçları , ÖSYM , YÖK , AOBP , OBP

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

Merkezi sistem sınavları sorularına buradan ulaşabilirsiniz.

ÖSYM sayfasına yönlendirilirsiniz.


ÜNİVERSİTE TAVAN - TABAN PUANLARI

2014 YGS-LYS FAKÜLTELERİN TAVAN ve TABAN PUANLARI

ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY

2011 ÖSYS'DE ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY