BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sevgili üniversite adayları “ÖSYM'YE ÇAĞRI: GENÇLERE TERCİHTE YÜKSELME HAKKI” yazısında...

Üniversiteye giriş sistemi bu yıldan geçerli olmak üzere değiştirildi. Bu yıl, üniversite eğitimi...

Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS), 19-20 Haziran ve 26-27 Haziran 2010 tarihlerinde beş oturumda...

Lisans düzeyinde sadece A grubu ve öğretmenlik kadrolarına yönelik Kamu Personeli Seçme Sınavı...

Son Haberler

Lisans Yerleştirme Sınavlarına katılacak adaylar; yanlarında 2012-LYS Sınava Giriş Belgesi, fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgesi (nüfus cüzdanı veya pasaport) bulunduracaklar. Bu iki belgeyi yanında bulundurmayan aday, kesinlikle sınava giremeyecek. Görevlilerin kimlik belgesinden adayı tanımakta zorluk çekmeleri halinde kontrol için, adayların bir fotoğraflarını da yanlarında

getirmeleri isteniyor. Adayların sınava gelirken yanlarında cep telefonu, çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinesi, cep bilgisayarı, saat fonksiyonu dışında fonksiyonu bulunan saat, sözlük işlevi olan elektronik aygıt, hesap makinesi gibi her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlarla silah ve benzeri teçhizat, müsvedde kağıdı, defter, kitap, sözlük, pergel, açıölçer, cetvel gibi araçları getirmeleri yasak. Sınavlarda ÖSYM’nin yeni sınav kuralları geçerlidir.

ÖSYM’NİN YENİ SINAV KURALLARI İÇİN TIKLAYIN

Adayların sınav süresince birbirleriyle konuşmaları, kopya çekmeleri veya kopya vermeleri, salondaki görevlilere soru sormaları, birbirlerinden kalem, silgi gibi malzemeler istemeleri, başkalarını rahatsız edecek şekilde bir şeyler yiyip içmeleri, sınav düzenini bozacak davranışlarda bulunmaları da yasaklar arasında yer alıyor. Bu yasaklara uymadığı tespit edilen adayların sınava devam etmelerine izin verilmeyecek ve sınavları iptal edilecek. Öğrenciler, sınavdaki testin süresi bitene kadar dışarı çıkamayacak.

LYS İÇİN ÖNEMLİ UYARILAR

Birden fazla oturuma katılacak adayların bazı noktalara dikkat etmesi gerekir. Örneğin LYS-4 (Sosyal Bilimler) sınavında Tarih, Coğrafya-2 ve Felsefe testleri yer alacak. Tarih testinde 44 soru için 65 dakika, Coğrafya-2 testinde 16 soru için 25 dakika, Felsefe testinde ise 30 soru için 45 dakika süre verilecek. Felsefe testinde 10 Psikoloji, 10 Sosyoloji ve 10 Mantık sorusu yer alacak. Testler, ayrı soru kitapçıklarında bulunacak ve tek cevap kağıdı kullanılacak. Bu durumdan dolayı; ilk oturumu 16 Haziran Cumartesi günü saat 10.00’da yapılacak olan Lisans Yerleştirme Sınavlarına girecek adaylar uzmanlar tarafından uyarıldı. Birden fazla oturuma katılacak adayların, her oturumda aynı tür kitapçık almalarına dikkat etmeleri gerektiğini belirten uzmanlar şu uyarılarda bulundu: “Adaylar mutlaka giriş belgelerini ve sınava girecekleri binaları daha önceden görsünler. Yabancı Dil sınavı hariç diğer sınavlarda iki ya da üç kitapçık dağıtılacak. Her sınavın başında kitapçıklar dağıtılırken gözetmenler tarafından o sınavla ilgili bilgi verilecek ve süresi belirtilecek. İlk testin süresi bittiğinde kitapçıklar toplanıp diğer testin kitapçığı dağıtılacak ve süresi açıklanacak. Cumartesi günü matematik testinde matematik ve geometri kitapçıkları dağıtılacak. Pazar günü ise tarih, coğrafya ve felsefe grubu olmak üzere üç test var. Öğrencilere verilen bütün soru kitapçıkların türü aynı olacak. Yani öğrenci tarih kitapçığını ve cevap testini eğer ”A“ grubu olarak aldıysa coğrafya ve felsefe grubu kitapçığını da mutlaka A grubu olarak alacak. Öğrenciler kitapçık ya da cevap kağıtlarını buna göre mutlaka kontrol etsinler. Eğer dalgınlık ya da başka bir nedenle bir yanlışlık var ise mutlaka görevlileri uyarsınlar. Yine herhangi bir testin testte süre aşımı olursa orada da görevlileri ikaz etmeleri gerekir.”

SINAVA GİRİŞ BELGESİ GÖNDERİLMEYECEK - HER SINAV İÇİN AYRI SINAVA GİRİŞ BELGESİ ALINACAK

Posta yolu ile hiç bir adaya Sınava Giriş Belgesi gönderilmeyecektir. Bu nedenle, 2012-Lisans Yerleştirme Sınavlarına (2012-LYS) girecek adaylar Sınava Giriş Belgelerini sınavlardan önce ÖSYM’nin ilgili internet sitesi olan https://ais.osym.gov.tr’den T.C. kimlik numaralarını ve kişisel şifrelerini girerek edinebileceklerdir. Adayın girmek istediği her bir sınav için ayrı ayrı edinilecek olan Sınava Giriş Belgesinde ve ekinde adayların dikkat etmesi gereken hususlar ve sınavlarda uyması gereken kurallar ayrıntılı biçimde yer alacaktır. Adayların Sınava Giriş Belgelerini sınavdan önce mutlaka edinmesi, belgede belirtilen konulara dikkat etmesi ve sınava bu belgelerle girmesi gerekmektedir.

SORU KİTAPÇIKLARI

2012-LYS'lerde dağıtılacak soru kitapçıkları üzerinde adaya ait kimlik bilgileri yer almayacaktır. Soru kitapçıklarına sadece adayların erişimini sağlamak  amacıyla, her soru kitapçığı matbaada tek tek poşetlenecektir. Soru kitapçığı poşeti sadece adaylar tarafından açılacaktır. Soru kitapçıkları, sınav salonunda görevliler tarafından adaylara rastgele dağıtılacaktır. Soru kitapçıklarındaki sorular birbirinin tamamen aynı olacak ancak soruların veya sorulardaki seçeneklerin sıralanışı ile doğru cevap seçeneğinin yeri, eğitim bilimleri alanının ölçme ve değerlendirme yöntemlerine uygun bir şekilde değişebilecektir.

SORU KİTAPÇIĞI NUMARASININ KODLANMASI

LYS-5 dışındaki LYS'lerde birden fazla soru kitapçığı kullanılacaktır. Her adaya her test için farklı soru kitapçığı dağıtılacağından, adayların öncelikli olarak kendilerine verilen soru kitapçık numarasını cevap kâğıtlarına doğru olarak kodlamaları gerekmektedir. Yanlış ya da eksik kodlanmış bir soru kitapçığı numarası ile cevap kâğıdının değerlendirilmesi mümkün değildir. Adayların cevap kâğıtlarına kodlamayı doğru yaptıklarını salon görevlilerine teyit ettirmeleri, cevap kâğıdı ve soru kitapçığı üzerindeki ilgili alanlara salon görevlilerinin imzalarını almaları gerekmektedir.

SONUÇLAR TEMMUZ’UN İKİNCİ HAFTASINDA

Lisans Yerleştirme Sınavları puan ve sonuçlarının Temmuz’un ikinci haftasında açıklanması bekleniyor. LYS'de 180 ve üzeri puan alanlar, LYS puan türleri ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecek. LYS'de 180 ve üzeri puanı olmayan adayların, sadece meslek yüksekokulu ön lisans programları, açık öğretim programları ve YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakları bulunacak. Bu adayların LYS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakkı olmayacak.

Sınava giren adaylara LYS Sınav Sonuç Belgesi gönderilmeyecek. Adaylar, LYS sonuçlarını TC Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin ''https://sonuc.osym.gov.tr'' internet adresinden öğrenebilecek.

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

Merkezi sistem sınavları sorularına buradan ulaşabilirsiniz.

ÖSYM sayfasına yönlendirilirsiniz.


ÜNİVERSİTE TAVAN - TABAN PUANLARI

2014 YGS-LYS FAKÜLTELERİN TAVAN ve TABAN PUANLARI

ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY

2011 ÖSYS'DE ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY