22092021Çrş
Son Güncelleme:Sal, 10 Ağustos 2021
Güncel:


Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği Antalya'da

TÜBİTAK tarafından düzenlenen 13'üncü Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği, 16-19 Temmuz tarihleri arasında Antalya Saklıkent'te yapılıyor.İlki 1998 yılında TÜBİTAK Bilim Teknik Dergisi öncülüğünde gerçekleşen şenlik, sayıları giderek artan gökbilim meraklılarının heyecanla beklediği bir etkinlik haline geldi.

TÜBİTAK Gözlemevi Müdürü Prof. Dr. Zeki Eker, şenlikle ilgili yaptığı açıklamada, geçmiş yıllarda amatör gökyüzü meraklılarına yönelik etkinliklerin yok denecek kadar az olduğunu belirterek, bugün benzer etkinliklerin üniversitelerin ve kolej gözlemevlerinin bünyesinde sıklıkla yapıldığını vurguladı.

Bu tür etkinliklerin, meraklıların kendi teleskoplarını yapabilmelerine yardımcı olacak kadar zenginleştiğini ifade eden Eker, ulusal bir kimlik kazanan gökyüzü gözlem şenliğini aynı şevk ve heyecanla gerçekleştirmeye devam ettiklerini belirtti.

Eker, gökbilim tutkunlarını Saklıkent'in yıldızlı gökyüzü altında buluşmaya davet ettiğine işaret ederek, şenlikte temel bilgilerin verileceği görsel ağırlıklı seminerlerin, gökyüzünü tanıtmaya yönelik çıplak gözle ve çeşitli teleskoplarla gözlemlerin yapılacağını belirtti.

Prof. Dr. Zeki Eker, şenlik kapsamında TÜBİTAK Ulusal Gözlemevinin de ziyaret edileceğini ve çocuklara yönelik atölye çalışmaları ile yarışmaların gerçekleştirileceğini ifade etti.

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Kayıt olun veya var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

Merkezi sistem sınavları sorularına buradan ulaşabilirsiniz.

ÖSYM sayfasına yönlendirilirsiniz.


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Babalar Günü, bir çok ülkede her yıl Haziran ayının üçüncü Pazar günü kutlanır. Anneler Günü...

ÜNİVERSİTE TAVAN - TABAN PUANLARI

2014 YGS-LYS FAKÜLTELERİN TAVAN ve TABAN PUANLARI

ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY

2011 ÖSYS'DE ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY