BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Felçli insanlar için büyük bir atılım. Büyük ölçüde engelli insanlar; nefes alıp vererek yazı...

İlk ve Ortaokullarda 2012-2013 eğitim öğretim yılından itibaren uygulanacak Haftalık Ders...

Sağlıklı Yaşam

Felçli insanlar için büyük bir atılım. Büyük ölçüde engelli insanlar; nefes alıp vererek yazı yazabilmeyi sağlayan burun içi bir cihaz sayesinde artık iletişim kurabilecek ve tekerlekli sandalye kullanabilecek. İsrailli uzmanlar, büyük ölçüde engelli bireylerin koklayarak iletişim kurabilmelerine ve tekerlekli sandalyelerini kontrol edebilmelerine imkan veren bir aygıt geliştirdi.

Bu şekilde engelli bir kadının, on yılın ardından ilk kez iletişim kurabildiği belirtiliyor. Sağlık uzmanlarının belirttiğine göre, koku alma duyusu, burundan kısa ve sesli şekilde nefesin çekilmesi şeklinde tanımlanıyor; boğazın arkasındaki

yutağa bağlı, yumuşak damak tarafından kontrol ediliyor. Yumuşak damak dokusu, omurga yerine doğrudan kafatasına ait sinir hücreleriyle uyarılıyor. Daha sonra beyinde ilgili yere taşınarak değerlendiriliyor.

Weizman Bilim Enstitüsü'nden Nörobiyolog Profesör Noam Sobel'e göre insan vücudunun bu bölgesinde, koku alma duyusunu kontrol edebilecek bir yol bulunabilir. Sobel'e göre kafatasına ait (kraniyal) sinirlerin kontrol ettiği yumuşak damak, çok şiddetli yaralanmalarda dahi sağlam kalıp iyi şekilde korunabiliyor. Ağır yaralı kişilerin göz kırparak iletişim kurabilmelerini de aynı şekilde kafatasına ait sinirler sağlıyor.

Yeni geliştirilen yönteme göre burun deliklerine yerleştirilen kauçuktan küçük bir hortum, burun içindeki basınç değişikliklerini ölçüyor. Aygıt, burundan alınan nefesin basıncını, elektrik sinyallerine dönüştürüyor. Koku alarak o güne dek tamamen felçli ve konuşamayan kişilerin, her seferinde bir kez burundan nefes alıp vererek sözcükleri hecelemeleri sağlanabiliyor. Bu yöntemin felçli ancak zihinsel faaliyetlerinde hiç bir sorunu olmayan bireylere yaygın şekilde iletişim kurma olanağı sağlaması bekleniyor.

Etiketler: Felçliler , Burun Aygıtı , Koku

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

Merkezi sistem sınavları sorularına buradan ulaşabilirsiniz.

ÖSYM sayfasına yönlendirilirsiniz.


ÜNİVERSİTE TAVAN - TABAN PUANLARI

2014 YGS-LYS FAKÜLTELERİN TAVAN ve TABAN PUANLARI

ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY

2011 ÖSYS'DE ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY