İngiliz bilim insanları, vücutta yüksek tansiyona neden olan mekanizmayı keşfettiler. Bu buluş yüksek tansiyon hastalığının tarihe karışmasının ilk adımı olabilir. Tıp çevrelerini heyecanlandıran bu büyük buluşun, yüksek tansiyon hastalığın durdurulması ya da yeni tedavi yöntemlerinin bulunmasını sağlayabilecek önemli bir başarı olduğu belirtiliyor.

Daily Telegraph gazetesinde Richard Alleyne imzasıyla yayınlana habere göre, araştırmacılar ilk kez, vücudun kan basıncını nasıl kontrol altına aldığına ve sürecin bazen nasıl yanlış gittiğine dair anahtar sayılabilecek bir öğeyi buldular. Cambridge ve Nottingham üniversiteleri bilim insanları, söz konusu mekanizmayı, kadınlarda gebelikte görülen tansiyonun çok tehlikeli bir biçimi olan “preeklampsi” üzerinde çalışırlarken belirlediler. Tansiyon, “anjiotensin” denilen hormonlar tarafından kontrol ediliyor ve bu hormonun yükselmesi kan basıncını artırıyor. Bu hormonları araştırmak için 20 yıl harcayan bilim insanları, nihayet bunların gelişimindeki ilk aşamayı keşfettiler. Bilim insanları, artık bu hormonların aşırı üretimine yol açan faktörü engellemenin bir yolunu bulabileceklerini ifade etmektedirler. Cambridge Üniversitesinden Prof. Robin Carrel, buldukları şeyden çok heyecan duyduklarını belirterek, " Hastalığın oluşumuyla ilgili bir adım öncesine giderek ve ilk değişime bakarak yeni stratejilerin yolunu açıyor ve neden bazı insanların yüksek tansiyona yakalandığını anlamaya başlıyoruz" dedi. Bilindiği gibi tansiyon, kalp hastalıklarının ve felcin temel nedenlerinden biri olmaya devam ediyor. Bu hastalığın tedavisi için verilen ilaçlar, tüm reçetelerin yüksek bir oranını oluşturmaktadır.

Osteoporoz tedavisinde kullanılan kalsiyum hapları kalp krizi riskini artırıyor. Amerikalı ve Yeni Zelandalı bilimadamlarının yaptığı araştırma sonucunda osteoropoz tedavisinde kalsiyumun yerinin tekrar gözden geçirilmesi gerektiği sonucuna varıldı.

Kemik miktarındaki azalma ve kemik kırılganlığındaki artma ile seyreden, ''osteoporoz'' olarak bilinen kemik erimesi hastalığının tedavisinde genellikle yaşlıların içtiği kalsiyum haplarının kalp krizi riskini artırabileceği bildirildi.

Amerikalı ve Yeni Zelandalı bilimadamları, 12 bin kişiyi kapsayan 11 araştırmanın sonuçlarını değerlendirdi.Konuyla ilgili değerlendirme ''İngiliz Tıp Dergisi''nde yayımlandı.

Bilimadamları, kalsiyum haplarının kalp krizi riskini yüzde 25-30 artırdığını belirtti. Riskin, kişinin yaşı, cinsiyeti ve kalsiyum ilacının çeşidinden bağımsız olarak arttığı vurgulandı.

Araştırmacılar, kalsiyum bakımından zengin gıdaların yenmesi gerektiğini belirtiyor.

Sarımsağın insan sağlığına olan yararları saymakla bitmez. Birçok insan kokusundan dolayı sarımsaktan uzak durur. Oysa gerekli önlemler alınarak sarımsağın kokusunu gidermek mümkün. Örneğin sarımsak yedikten sonra bir bardak süt içilirse kokunun önemli ölçüde yok olduğu görülecektir.

SARIMSAĞIN YARARLARI

 1. Vücudun savunma sistemini güçlendirir.

 2. Beyaz kan hücrelerinin sayısını artırarak bağışıklığı kuvvetlendirir.

 3. Antiseptik ve antibiyotik özellik taşır. Bakteri ve mantarın üremesini önler.

 4. Doğal bir antibiyotik olarak bakteri ve virüslere karşı direnç kazandırır.

 5. Sarımsak kullanımı kalp hastalıklarının ortaya çıkma riskini düşürür.

 6. İyi kolesterolü artırır kötü kolesterolü ve trigliseritleri azaltıcı etkisi vardır.

 7. Damar tıkanıklığına karşı korur. Yüksek tansiyonu olanlar için yararlıdır. Kan basıncını düşürücü etkisi vardır.

 8. Anti-hipertansif ilaçlara benzer etki göstermekle beraber onların yan etkilerine sahip değildir.

 9. Kan dolaşımını düzenler.

 10. İçerdiği antikanser maddelerle sarımsak kanser önleyici bir besindir.

 11. Doğal öldürücü hücrelerin sayısını artırmak suretiyle bağışıklık sisteminin etkinliğini artırıcı etkisi vardır.

 12. Prostat, bağırsak, mide kanserine yakalanma olasılığını düşürmektedir.

 13. Şekeri dengeler.

 14. Sigaranın olumsuz etkilerini gidermeye yardımcı olma özelliği de vardır.

 15. Saç dökülmesine karşı önleyici özelliği ve saçkıran sorunun çözümünde önemli katkısı vardır.

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

Merkezi sistem sınavları sorularına buradan ulaşabilirsiniz.

ÖSYM sayfasına yönlendirilirsiniz.


ÜNİVERSİTE TAVAN - TABAN PUANLARI

2014 YGS-LYS FAKÜLTELERİN TAVAN ve TABAN PUANLARI

ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY

2011 ÖSYS'DE ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY