BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları...

1975-1980 yılları arasında 15 bin üyesiyle Türkiye’nin her yerine yayılan ve 1980 darbesinin ilk...

Darağacında Üç Fidan, 6 Mayıs 1972 tarihinde idam edilen üç yurtsever gencin öyküsünü anlatan bir...

Gazeteci-yazar Adnan Gerger'in "Faili Meçhul Öfke" adlı romanı 12 Eylül döneminde 2 gencin zorlu...

Kitap Tanıtımı

“Tanıklıklarla 12 Eylül; Kadınlar Anılarını Paylaşıyor” Kadın Yazarlar Derneği tarafından geliştirilen bir proje kapsamında 12 Eylül askeri darbesini yaşamış kadınların anılarının yer aldığı bir kitap. Kitapta; 12 Eylül’de işkence gören, 12 Eylül’e tanık olan, 12 Eylül’de tutuklanan ya da işkence görenlere tanık olan kadınların anıları toplanmıştır.

 

“Tanıklıklarla 12 Eylül - Kadınlar Anılarını Paylaşıyor”;  Kadın Yazarlar Derneği (KYD) öncülüğünde, yakın tarihimize yönelik olarak sürdürülen unutma ve unutturma çabasına karşı bir duruş olması düşüncesiyle, kadınların 12 Eylül anılarını derleyip yayımlayarak okurlarla paylaşmak için bir proje çalışması sonucu ortaya çıkan bir yapıt.

Projenin amacı şu şekilde belirlenmişti:

“12 Eylül’ün üzerinden 29 yıl geçti. O günü yaşayan ve henüz anılarını yazma fırsatı bulamayan arkadaşlarımızı tek tek kaybetmeye başladık. Tarih sadece geçmiş değildir. Tarih, akıp giden zamanın içinden şimdinin anlaşılması yarının sağlam temeller üzerinde yükselmesi için vardır. Dünyayı yeniden okuma, yeniden biçimlendirme, değiştirip dönüştürme arzusu tarihine sahip çıkan öznelerle mümkündür.

İşte bu duygu ve amaçla toplumsal belleğimize sahip çıkma, kadınların toplumu yeniden inşa etmedeki gücü ve etkisini bilerek ve gözeterek; KDY olarak tarihe bir de bizim gözümüzden bir kayıt düşürmek istedik. Bu amaçla çıkılan yolda göle atılan taşın genişleyen halkalarıyız hepimiz. Bunu unutmadan ve birlikte dayanışarak üretmenin de hazzını paylaşmak amacıyla bu çağrı hepimizedir.”

" Tanıklıklarla 12 Eylül - Kadınlar Anılarını Paylaşıyor" kitabı, Kadın Yazarlar Derneği adresinden temin edilebilir. Adres: Halim Alanyalı İş Merkezi. Kat 3. D.308 Konak - İzmir    Tel: 0555 430 16 34

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

Merkezi sistem sınavları sorularına buradan ulaşabilirsiniz.

ÖSYM sayfasına yönlendirilirsiniz.


ÜNİVERSİTE TAVAN - TABAN PUANLARI

2014 YGS-LYS FAKÜLTELERİN TAVAN ve TABAN PUANLARI

ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY

2011 ÖSYS'DE ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY