Kitap Tanıtımı

Büyük Taarruz’un kahramanı Ali Şamil’in, Ahlat’tan Enver Paşa’nın konağına, Sultan Vahdettin’in damadı İsmail Hakkı Bey ile dostluğundan Kurtuluş Savaşı’na kadar uzanan destansı yaşamı.

1916-1922 arası tarihimizin en önemli olaylarına şahitlik eden Ali Şamil, 1955 yılının ramazanı boyunca kıraathanesinde toplanan insanlara anılarını anlatır. Genci, yaşlısı herkes bu küçük adamın başından geçenleri can kulağıyla dinler. Ali Şamil hikâyesini tamamladığında yaşadıkları hem gönüllere hem de hafızalara kazınır.

Turgut Yasalar, Ali Şamil Büyük Taarruzun Küçük Tanığı’nda, yakın tarihimize damga vuran olayları, Kurtuluş Savaşı kahramanı küçük dev adam Ali Şamil’in gözünden ustalıkla anlatıyor…                       

KİTABIN YAZARI HAKKINDA

Turgut Yasalar; yönetmen, senaryo yazarı, yapımcı, sinema oyuncusu.1998 yılında yaptığı Leopar’ın Kuyruğu filminin senaryosu aynı yıl Antalya Film festivalinde en iyi senaryo ödülüne layık görüldü. Sinemaya olan ilgisi henüz lise çağlarındayken başlayan Turgut Yasalar 1975-85 yılları arasında Günaydın Gazetesi, İSTA Haber Ajansı, Politika, Milliyet ve Dünya gazetelerinde çevirmenlik, muhabirlik ve redaktörlük yaptı. 1985 yılında reklamcılığa geçen Yasalar, çalıştığı ajanslarda yazarlık ve müşteri temsilciliği yaptı, reklam ve tanıtım filmlerinin yapımlarında görev aldı. Aylık sinema dergisi Antrakt ile haftalık Sinema Gazetesi'nin kurucu ortağı ve yayın yönetmenliği görevlerinde bulundu. Turgut Yasalar 1993 yılında yeniden kurulan Sinema Yazarları Derneği’nin (SİYAD) kurucu üyelerindendir. Yasalar aynı zamanda Senaryo Yazarları Derneği (SENDER), Film Yönetmenleri Derneği (FİLM-YÖN) ve Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği (Sinebir) üyesidir. 2006 yılında senaryosunu yazıp yönettiği Sis ve Gece filmi önemli eserleri arasındadır. İlk kitabı Ben Bir Dahiyim Ama Henüz İlk Filmimi Çekmedim'i yazmıştır. Ardından minibüs hikayelerini derlediği Müsait Bir Yerde İnecek Var adlı kitabı yayınlanmıştır. İş Bankası Kültür Yayınları için çocuk kitapları yazmaktadır.

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

Merkezi sistem sınavları sorularına buradan ulaşabilirsiniz.

ÖSYM sayfasına yönlendirilirsiniz.


ÜNİVERSİTE TAVAN - TABAN PUANLARI

2014 YGS-LYS FAKÜLTELERİN TAVAN ve TABAN PUANLARI

ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY

2011 ÖSYS'DE ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY