05022023Pz
Son Güncelleme:Sal, 23 Ağustos 2022
Güncel:


Çocuklarımızı Büyütürken Nerede Yanlış Yapıyoruz – Erdal Atabek

Uzun süre psikosomatik ve iç hastalıkları uzmanı olarak görev yapan ve 1965'te yazarlığa başlayan Dr.Erdal Atabek'in çocuk yetiştirme üzerine yazdığı bir kitap. Anne - babaların baş uçlarında tutması gereken bir yapıt. Dr. Erdal Atabek kitap tanıtım yazısında şu ifadelere yer vermektedir:

 

Sorumluluk duyguları gereken zamanda, gereken biçimde gelişmiyor. Zekaları erken gelişiyor ama duygusal olgunlaşmaları gecikiyor. Zamanı kullanmalarında başarılı değiller.Teknoloji çok iyi biliyorlar ama doğru kullanmadıkları görülüyor. Her şeye çok erkenden sahip olmak istiyorlar ama kendilerini yeterince çaba harcamayı düşünmüyorlar.
Arkadaşlık ilişkileri yüzeysel ve kalıcı dostluklar kurmada başarılı değiller. Her şeyle çok erken tanışıyorlar, sigara gibi, alkol gibi tanışıklıkları yeterince değerlendiremiyorlar. Cinsellik konusunu çok erken öğreniyorlar ama doğru bir cinsel eğitim görmüyorlar.

Bu ve benzeri bir çok sorumuz ve sorunumuz var. Bizim de anne babalar olarak yanlışklarımız var elbette ama çocuklarımızın büyüdüğü ortamlar da çok değişti. Artık bir çocuğu sadece anne baba büyütmüyor. Büyük aileler küçülüyor, çekirdek aileye dönüşüyor. Çocuklarımızın küçük yaşlarında bilgisayar ve internetle tanışıyor. Biz, çalışan annelerin ve babaların çocuklara ayıracak zamanımız sınırlı.

Sonuçta, bir yerlede yanlış giden şeyler oluyor. Çocuklarımız, hepimizin geleceğe karşı sorumluluğumuzdur. Onların iyi yetişmesi hepimizin daha iyi yaşaması demektir. Umarım her şeye karşın bunu başarırız.

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

Merkezi sistem sınavları sorularına buradan ulaşabilirsiniz.

ÖSYM sayfasına yönlendirilirsiniz.


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sevgili üniversite adayları “ÖSYM'YE ÇAĞRI: GENÇLERE TERCİHTE YÜKSELME HAKKI” yazısında...

Üniversiteye giriş sistemi bu yıldan geçerli olmak üzere değiştirildi. Bu yıl, üniversite eğitimi...

Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS), 19-20 Haziran ve 26-27 Haziran 2010 tarihlerinde beş...

Lisans düzeyinde sadece A grubu ve öğretmenlik kadrolarına yönelik Kamu Personeli Seçme Sınavı...

ÜNİVERSİTE TAVAN - TABAN PUANLARI

2014 YGS-LYS FAKÜLTELERİN TAVAN ve TABAN PUANLARI

ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY

2011 ÖSYS'DE ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY