26102021Sal
Son Güncelleme:Sal, 10 Ağustos 2021
Güncel:


Rehberlik

ÖSYM'YE ÇAĞRI: GENÇLERE TERCİHTE YÜKSELME HAKKI

Üniversiteye giriş sistemi bu yıldan geçerli olmak üzere değiştirildi. Bu yıl, üniversite eğitimi için gençlerimizi yeni bir sınav sistemi beklemektedir. Üniversite adayları biçim ve içerik açısından daha önceki sınavdan farklı sınavlara girecek. Gençlerimiz; 11 Nisan'da gerçekleştirilecek Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nın (YGS) ardından, üniversiteye giriş sınavının ikinci aşaması olan Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) katılacak.
19 Haziran'da sabah Matematik-Geometri, öğleden sonra Yabancı Dil, 20 Haziran'da Sosyal Bilimler, 26 Haziran'da Edebiyat-Coğrafya ve 27 Haziran'da ise Fen Bilimleri sınavları yapılacak.Öğrenciler, Lisans
Yerleştirme Sınavlarından alanlarına uygun olanlarına girecek. Birinci sınavda sağlanan başarı, belirli bir oranla ikinci aşama sınavların başarısını etkileyecek.
Bu durum binlerce öğrenci ve ailesini yakından ilgilendirmektedir.Binlerce gencimizi ilgilendiren bir başka konu da tercihler konusudur. Tercihlerin tüm öğrenciler tarafından sağlıklı yapıldığı söylenemez. Bu önemli bir sorun olarak gençleri tedirgin etmektedir.
Yüzlerce hatta binlerce genç, özgür iradeleriyle değil ailelerinin baskısıyla tercihlerini belirliyor. Yanlış ya da eksik bilgilerle istemedikleri bölümlere yerleşebiliyorlar. Bu şekilde üniversiteye yerleşen gençlerimiz kısa sürede mutsuz oluyor ve başka arayışlara yöneliyor.
Bu konuda gençlerimize yardımcı olunabileceğini düşünüyorum ve ÖSYM’ye çağrıda bulunuyorum: Gençlerimize tercihlerinde kolaylık sağlayın. Sözgelimi, yerleşen öğrencilere “Tercihlerinde Yükselme Hakkı” tanıyın. Bilindiği gibi tercihte yükselme hakkı, ortaöğretim kurumlarına geçiş sisteminde öğrencilere uygulanmaktadır. Benzeri bir uygulama yükseköğretime geçiş sisteminde de uygulanabilir. Bu uygulamayla, yüzlerce gencimizin mutlu olacağı, ilgi alanları ve becerilerine uygun bölümlere yerleşebilecekleri gerçeği dikkate alınmalıdır.
Bir eğitimci olarak önerimin ÖSYM yetkilileri tarafından önemseneceğini ve gençlerimizin bu konuya sahip çıkacaklarını düşünüyorum.

Etiketler: YGS , Sınav , Üniversite , ÖSYM

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Kayıt olun veya var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

Merkezi sistem sınavları sorularına buradan ulaşabilirsiniz.

ÖSYM sayfasına yönlendirilirsiniz.


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sevgili üniversite adayları “ÖSYM'YE ÇAĞRI: GENÇLERE TERCİHTE YÜKSELME HAKKI” yazısında...

Üniversiteye giriş sistemi bu yıldan geçerli olmak üzere değiştirildi. Bu yıl, üniversite eğitimi...

Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS), 19-20 Haziran ve 26-27 Haziran 2010 tarihlerinde beş...

Lisans düzeyinde sadece A grubu ve öğretmenlik kadrolarına yönelik Kamu Personeli Seçme Sınavı...

ÜNİVERSİTE TAVAN - TABAN PUANLARI

2014 YGS-LYS FAKÜLTELERİN TAVAN ve TABAN PUANLARI

ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY

2011 ÖSYS'DE ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY