BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 1. oturumu olan TYT, 18 Haziran 2022 Cumartesi günü...

Son Haberler

Son olarak 2017 yılında uygulanan Yükseköğretime Giriş Sınavı (YGS) ile Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) kaldırılarak yerine Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) adıyla yeni bir sınav sistemi getirildi.  Bilindiği gibi üniversite adayları önceki sınav sistemine göre  Mart ayında YGS'ye girip ardından haziran ayında lisans tercihlerini yapabilmek için 5 ayrı oturumda yapılan LYS sınavlarına giriyordu. Yeni sınav sistemi olan YKS 2018 yılından itibaren uygulanmaya başlanacak ve üç oturumda gerçekleşecek.

SINAVLAR NE ZAMAN YAPILACAK VE SÜRESİ NE OLACAKTIR?

YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT):  YKS’nin 1. Oturumu olan Temel Yeterlilik Testidir. (TYT) tüm adaylar için zorunludur. LYS yerine geçecek olan YKS 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT): İsteğe bağlıdır. YKS 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT):  İsteğe bağlıdır.

TYT: 30 Haziran 2018 Cumartesi - 135 dakika

AYT: 1 Temmuz 2018 Pazar - 180 dakika 

YDT: 1 Temmuz 2018 Pazar - 120 dakika

SINAVDA KAÇ SORU OLACAK

temel yeterlilik testi soru sayisi

 

alan yeterlilik testi soru sayisi

YKS’DE BARAJ ve BAŞARI SIRALAMASI

TYT’de  150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebilecekler. TYT’ de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olanlar, bu puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını tercih edebilecekler. Tıp, hukuk, mühendislik, mimarlık, öğretmenlik programlarına yerleştirme için başarı sıralaması şartı devam edecek.

TYT’NİN KATKISI VE OBP PUAN HESABI

TYT puanının, YKS puan türlerinin  (SAY, SÖZ, EA, DİL)  hesaplanmasındaki katkısı % 40 oranında olacaktır.

Ortaöğretimde alınan 100 üzerinden diploma notu 5 ile çarpılarak Ortaöğretim Başarı Puanına (OBP) dönüştürülür. Böylece 50 olan en düşük diploma notu için OBP 250, 100 olan en yüksek diploma notu için de OBP 500 olacaktır. Diploma notu bildirilmeyen adayların diploma notu ile 50’nin altında olan adayların diploma notları, 50 olarak değerlendirmeye alınır.

Yerleştirme puanları hesaplanırken OBP 0,12 katsayısı ile çarpılarak sınav puanlarına eklenip yerleştirme puanları hesaplanacaktır.

Geçen yıl ÖSYS puanları ile bir yükseköğretim programına yerleştirilen veya özel yetenek sınavı sonucu kayıt olan adayların ortaöğretim başarı puanlarına ilişkin katsayıları yarıya düşürülecek. 2017-ÖSYS puanları ile bir yükseköğretim programına yerleştirilen veya özel yetenek sınavı sonucu kayıt olan adaylar, 2018-YKS puanları ile bir yükseköğretim programına yerleştirilirken OBP’ye uygulanacak katsayılar yarıya düşürülür.

HAM PUAN (ADAYIN NET SAYISI) NASIL HESAPLANIR?

Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlenir, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan (adayın net sayısı) bulunur.

TYT puanının hesaplanabilmesi için adayların Temel Matematik ve Türkçe testlerinin her birinden en az 0,5 ham puan almış olmaları gerekmektedir.  AYT ve YDT’de ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için adayların ilgili testlerin her birinden en az 0,5 ham  puan almış olmaları gerekmektedir.

SINAV BİNASINA EN GEÇ SAAT KAÇTA GİRİLEBİLİR?

Adaylar, sınavın sabah oturumlarında saat 10.00’dan sonra; öğleden sonra oturumunda ise saat 15.30’dan sonra sınav binalarına alınmayacaklardır. Kimlik ve güvenlik kontrolleri ile salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için, adayların sınava girecekleri binanın kapısında sınav saatinden en az 1 saat önce hazır bulunmaları gerekmektedir.

Sınav evrakı dağıtıldıktan sonra adayların;  TYT’de sınav süresinin ilk 100 dakikası,  AYT’de sınav süresinin ilk 135 dakikası, YDT’de sınav süresinin ilk 90 dakikası tamamlanmadan ve her bir sınavın son 15 dakikası içinde sınav salonunu terk etmeleri yasaktır. Adaylar bu süreler dışında sınav evrakını teslim ederek sınav salonundan çıkılabilir.

MESLEK LİSESİ MEZUNLARI VE EK PUAN DURUMU

Ek puan uygulaması sadece 30.03.2012 tarihi itibarıyla bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya belirtilen tarih ve öncesinde öğrenim görmekte olan öğrenciler için uygulanır. İlgili ortaöğretim kurumuna 30.03.2012 tarihinden sonra kayıt olan adaylar için uygulanmaz. Meslek lisesi mezunlarını ilgilendiren önemli bir diğer konu da 2017 yılından itibaren ön lisans programlarına sınavsız geçiş hakkının kaldırılmış olmasıdır.

tyt cevap formu

ayt cevap formu

 

2018 YKS KILAVUZU

 

2018 YKS SIK SORULAN SORULAR

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

Merkezi sistem sınavları sorularına buradan ulaşabilirsiniz.

ÖSYM sayfasına yönlendirilirsiniz.


ÜNİVERSİTE TAVAN - TABAN PUANLARI

2014 YGS-LYS FAKÜLTELERİN TAVAN ve TABAN PUANLARI

ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY

2011 ÖSYS'DE ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY