Son Haberler

Sevgililer Günü dünyanın dört bir yanında her yıl 14 Şubat günü kutlanır. Sevgililer Günü’nün İngiliz dilindeki adı, Saint Valentine’s Day (Aziz Valentine Günü) olarak geçer. Sevgililer Günü, asırlar önce kendisini sevgi için feda eden Aziz Valentine adına kutlanıyor.

Roma'da Milattan önce 4. Yüzyıl’da bir geleneğe göre, her yıl belli bir günde düzenlenen festivalde kura çekerek eşleşen genç çiftler, gelecek yılın o gününe değin birbirinin sevgilisi olurmuş. Roma İmparatoru II. Claudius, genç sevgililer için

düzenlenen bu özel günden rahatsız olmuş, Romalı askerlerin ailelerinden ayrılmak istemeyip savaş alanlarından kaçmalarından korkarak, askerlerin evlenmesini yasaklamıştı.

 

Ancak iyi kalpli bir rahip olan Aziz Valentine bu yasağı kabullenmedi ve imparatorun yasağına rağmen evlenmek isteyen askerleri gizlice evlendirmeye devam etti. Bir gün İmparator II. Claudius, bu durumu anlamış ve azizi idam ettirmiş. İşte, o gün bugündür kendisini aşıklar için feda eden St. Valentine adına, öldüğü gün olan 14 Şubat, ”Sevgililer Günü” olarak kutlanır olmuş.

İdam edilmeden önce yattığı hapishanedeki gardiyanın kızına aşk mektupları yazan Valentine, idam edilene kadar bu kıza aşkını ilan etmiş. “Aşkın azizi” olan bu meçhul rahibin notları, bugünkü Sevgililer Günü mesajlarının kaynağı durumundadır. Romalılar tarafından İngiltere’ye taşınan “Sevgililer Günü”, daha sonra dünyaya yayılmış ve dünyanın dört bir tarafında kutlanmaya başlamıştır.

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

Merkezi sistem sınavları sorularına buradan ulaşabilirsiniz.

ÖSYM sayfasına yönlendirilirsiniz.


ÜNİVERSİTE TAVAN - TABAN PUANLARI

2014 YGS-LYS FAKÜLTELERİN TAVAN ve TABAN PUANLARI

ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY

2011 ÖSYS'DE ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY