BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sevgili üniversite adayları “ÖSYM'YE ÇAĞRI: GENÇLERE TERCİHTE YÜKSELME HAKKI” yazısında...

Üniversiteye giriş sistemi bu yıldan geçerli olmak üzere değiştirildi. Bu yıl, üniversite eğitimi...

Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS), 19-20 Haziran ve 26-27 Haziran 2010 tarihlerinde beş oturumda...

Lisans düzeyinde sadece A grubu ve öğretmenlik kadrolarına yönelik Kamu Personeli Seçme Sınavı...

Güncel Bilgiler

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) 2012 YGS adaylarının cevap kağıtlarını ve soru kitapçıklarını inceleme hizmetini kullanıma sundu.  Adaylar sınavda kendi cevap kağıtlarına kodladıkları soru kitapçığı numarasına ve bu kitapçıkta yer alan sorulara da https://skgs.osym.gov.tr internet adresinden TC kimlik numaraları ile erişebileceklerdir. Adaylar, sisteme giriş yaptıktan sonra, ilgili sınavı

ve görüntülemek istedikleri soru numarasını seçtiklerinde ekranda soru kökünü, cevap seçeneklerini ve sorunun doğru cevabını görebileceklerdir. Bu uygulama, adayı bilgilendirme amacıyla yapılmaktadır. ÖSYM tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada  “Görüntülenen sayfa belge niteliği taşımaz. Her türlü değerlendirmede ÖSYM sisteminde kayıtlı bilgiler esas alınır.”  İfadesine yer verilmiştir.

 

SINAV SONUCUNA İTİRAZ NASIL YAPILIR?

2012 YGS sonuçlarına itiraz edilebilmektedir. 2012 YGS sonuçları beklediklerinin altında olduğunu düşünen adaylar ÖSYM’ye başvurabilmektedir. Adayların bunun için nasıl bir yol izleyecekleri ÖSYM tarafından şu şekilde belirlenmiştir:

Adaylar,  sınav ve yerleştirme sonuçlarının incelenmesi ve 10.12. maddede yer almayan isteklerinde, kılavuzun sonunda yer alan Genel Amaçlı Dilekçe Örneğini kullanarak Merkezimize başvurabileceklerdir. Dilekçenin işleme alınabilmesi için dilekçelerde mutlaka adayın T.C. Kimlik Numarası, adı, soyadı, adresi, imzası ve ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden alınacak evrak referans numarası bulunmalıdır. Adayların dilekçelerinin aslını Merkezimize ulaştırmaları gerekmektedir. Merkezimize faksla ulaştırılan dilekçeler işleme konulmayacaktır. ÖSYM aday dilekçelerini ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden alabilecek ve/veya adayların vermiş olduğu dilekçeleri https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden cevaplayabilecektir.  Sınav ve yerleştirme sonucunun incelenmesini isteyen adaylar, sonuçların ÖSYM tarafından elektronik ortamında açıklanmasından itibaren en geç 15 gün içinde Genel Amaçlı Dilekçe Örneğini kullanarak Merkezimize başvurmalıdırlar.  Sınav sorularına ilişkin itirazlar ise, soruların İnternet’te açıklanma tarihinden itibaren 5 iş günü içerisinde aynı şekilde yapılmalıdır. Bu adayların inceleme masrafları karşılığı,  ÖSYM'nin T.C. Ziraat Bankası Ankara Güvenevler Şubesi 60320685001 numaralı hesabına (IBAN:TR970001000830060320685001) 5,00 TL yatırdıklarını gösteren dekontunu dilekçelerine eklemeleri gerekir. Dilekçe ÖSYM Sınav Hizmetleri Daire Başkanlığı 06538 Bilkent/Ankara adresine ulaştırmalıdır. Süre hesabında ÖSYM Genel Evrak kaydına giriş tarihi esas alınacaktır. Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile üzerinde adayın T.C. Kimlik Numarası, adresi, evrak referans numarası vb. bilgiler yazılı olmayan, imzalanmamış ve ekinde banka dekontu bulunmayan dilekçeler kesinlikle işleme alınmayacaktır.  Sınavlarda kullanılan soru kitapçıkları ve cevap kâğıtları ile ilgili imha işlemlerinde 6114 sayılı Kanun’un ilgili hükümleri uygulanır.  Merkezimizde bulunan her türlü sınav evrakının aslı veya fotokopisi, yargı organlarının aksi kararları olmadıkça, aday dâhil hiçbir kişi ya da kuruma gösterilmez ve verilmez.

ÖĞRENİM BİLGİLERİNDE DEĞİŞİKLİK YAPMAK İSTEYEN ADAYLAR

2012-ÖSYS Öğrenim Bilgileri Değişikliği Dilekçe Örneği yazacaklardır. Bu belgedeki gereken alanları 2012-ÖSYS kılavuzundaki esaslara göre eksiksiz doldurunuz. Ekinde mezun durumunda olan adaylar için onaylı diploma örneği, son sınıf düzeyinde olan adaylar için öğrenci belgesi yok ise bu belge işleme konulmayacaktır.

(2012-ÖSYS’ye başvurduktan sonra okul bilgilerinde değişiklik olan adaylar, önce T.C. Kimlik Numaralarını, ad ve soyadlarını; sonra değişmesini istedikleri okul bilgilerinin kodlarını ilgili kutucuklara, adlarını da kutucukların yanındaki noktalı yerlere yazacaklar; değişiklik istemedikleri alanları boş bırakacaklardır.) 8 Haziran 2012 tarihine kadar ÖSYM’ye ulaşan dilekçeler işleme konulacak, bu tarihten sonra ÖSYM’ye ulaşan dilekçeler işleme konulmayacaktır.

İndir

Dosya Adı: YGS Sonucuna İtiraz

666

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

Merkezi sistem sınavları sorularına buradan ulaşabilirsiniz.

ÖSYM sayfasına yönlendirilirsiniz.


ÜNİVERSİTE TAVAN - TABAN PUANLARI

2014 YGS-LYS FAKÜLTELERİN TAVAN ve TABAN PUANLARI

ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY

2011 ÖSYS'DE ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY