BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sevgili üniversite adayları “ÖSYM'YE ÇAĞRI: GENÇLERE TERCİHTE YÜKSELME HAKKI” yazısında...

Gençlere tercihte yükselme hakkı tanınmasını sağlamak amacıyla hazırlanan web sitesinde imza...

Microsoft firması Windows 8 işletim sistemini kullanıma sundu. Kullanıcılar Windows 8’i 26 Ekim...

Bilgisayar güvenliği alanında öncü firmalardan biri olan Symantec firması 6 ay lisanslı ücretsiz...

Aday İşlemleri Sistemi oluşturmuştur. Herhangi bir sınava başvuran adaya, başvuru sırasında bir şifre verilmektedir. Aday işlemleri Sistemi’ne giriş için TC Kimlik Numarası’nın yanı sıra bu şifrenin kullanılması gerekiyor.

ŞİFRE İLE YAPILABİLECEK İŞLEMLER

Başvuru merkezlerinden ya da internetten herhangi bir sınava başvuru yapan adaylara "2011-ÖSYS Başvuru Kayıt Bilgileri" belgesi veriliyor. Bu belge oldukça önemli. Çünkü içinde adaya özel şifre olmakta ve o şifre, sınava giriş belgesini temin etmede, yerleştirme ve sınav sonuç bilgilerini öğrenmede, yükseköğretim programları tercihlerini girmede ve bazı bilgileri değiştirmede kullanılmaktadır. Üniversite adaylarının şifrelerini saklamaları ve güvenmedikleri kişilerle paylaşmamaları son derece önemli.

Aday isterse kişiye özel şifresini, ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinde yer alan Aday işlemleri Sistemi’ne giriş yaparak değiştirebilmektedir.

ŞİFRESİNİ KAYBEDEN ADAYLAR NE YAPACAK

Kişisel şifresini kaybeden ya da unutan adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden ücretsiz olarak yeniden edinebilirler. Bunun için belirtilen internet adresinden “Şifremi Unuttum” alanına girmeleri ve burada kendilerine sorulan soruları doğru cevaplandırmaları (Sorulara verilen cevaplar, daha önce sistemde şifre değişikliği yapılırken verilen bilgilerle aynı olmalıdır.) gerekmektedir. Bu sorulara doğru cevap veremediği için şifresini bu yolla yeniden edinemeyen adaylar, nüfus cüzdanı ya da pasaportları ile birlikte Başvuru Merkezlerine (Ortaöğretim Kurumu Müdürlükleri, ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri ve ÖSYM Büroları) şahsen başvurarak ücreti karşılığı yeni şifrelerini edinmek zorundadır. Adayın kişisel bilgisi olan şifreler, başka hiç bir kişiye verilmemektedir

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

Merkezi sistem sınavları sorularına buradan ulaşabilirsiniz.

ÖSYM sayfasına yönlendirilirsiniz.


ÜNİVERSİTE TAVAN - TABAN PUANLARI

2014 YGS-LYS FAKÜLTELERİN TAVAN ve TABAN PUANLARI

ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY

2011 ÖSYS'DE ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY