BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğini inceleyebilirsiniz. Yönetmelik tüm...

Milli Eğitim Bakanlığı ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarındaki öğrencilerin ders dışı eğitim ve...

Milli Eğitim Bakanlığı Sosyal Etkinlikler Yönetmeliğini inceleyebilirsiniz. Yönetmelik; ilköğretim...

Türkiye müzik tarihinde bir ilk yaşandı. Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye Manga ile ikinci...

Genel Haberler

Her eğitim öğretim yılının sonu yaklaştıkça aileler, çocularının yaz tatilini nasıl değerlendireceklerini düşünmeye başlar. Birtakım çözümler üretmeye çalışır. Çözümlerden biri de yurtdışındaki yaz okullarıdır. Birçok aile çocuğunun farklı kültürleri görüp yaşamasını, sosyal etkinliklere daha fazla katılmasını, kültürel birikimini artırmasını sağlamak amacıyla yaz okullarına göndermeye çalışır. Gençler de değişik ülkeler görmek, yeni arkadaşlar edinmek, çevrelerini genişletmek, eğlenmek ve farklı eğitimler almak için yaz okullarını tercih ediyorlar. Ancak yaz okulları artık bunlarla sınırlı değil. Bazı yaz okullarında alınan dersler buradaki okullarda kredi olarak geçerli olabiliyor. Bu da Türkiye'de okulunuzu erken bitirmeniz anlamına gelebiliyor.

Üniversitede okuyanlara Harvard, Yale, UCLA gibi üniversitelerin kapıları yaz okulları ile açılırken, doktorlara, hukukçulara, veterinerlere özel programlar, turizm başta olmak üzere birçok alanda staj olanakları, ailece yapılabilecek yaz kampları, 50 yaşın üzerindekilere özel yaz hobi okulları gibi birçok seçenek mevcut.
Hatta bu seçenekler ve modeller o kadar büyük bir hızla genişliyor ki, öğrencilerin de velilerinde kafası karışmış durumda. Global Vizyon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Genel Koordinatörü Güler Taylan bu duruma sizler için bir açıklık getirdi;

GRUP KATILIMLI YAZ OKULLARI

Asgari 10 öğrencinin katılımı ile aynı okuldan grup olarak yaz okullarına gidilebilir. Bu durumda öğrencilerle birlikte bir grup lideri (öğretmen) görev alır. Grup olarak katılımın avantajlarının yanısıra dezavantajlarının da olduğu göz ardı edilmemelidir. Özellikle aynı okuldan çok sayıda öğrenci ile gidilen yaz okullarında öğrenci başka ülkelerden arkadaş edinmede zorluk çekebilir ve yeterli dil pratiği yapamayabilir.

BİREYSEL KATILIMLI YAZ OKULLARI

Grup olarak katılımın oluşturabileceği dezavantajları yaşamak istemeyen veliler çocuklarının bireysel olarak yaz okullarına katılımını isteyebilir. Öğrenci bireysel veya küçük gruplarla yolculuk yapar, havalimanında okul yetkilileri tarafından karşılanır.
Bu programa genelde bağımsız olabilen ve günlük konuşmaları yapabilecek kadar yabancı dil bilen öğrenciler katılır. Bireysel ve küçük gruplarla yaz okullarına katılan öğrencilerin İngilizce gelişimleri çok hızlı olmaktadır.

8-18 YAŞ İÇİN YAZ OKULLARI

Yaz kurslarının en önemli özelliği eğitimin yanında tatil amaçlı düzenleniyor olmasıdır. Eğitimlerini genellikle sabah saatlerinde veren okullar öğleden sonra okulun öğrencileri için çeşitli sosyal, sportif ve kültürel aktivitelerle programlarını zenginleştirirler.
Burada amaç öğrencilerin hafta boyunca sınıfta öğrendiklerini pratik olarak pekiştirmeleri ve diğer ülkelerden gelen öğrencilerle iyi vakit geçirerek, kaynaşmalarını sağlamaktır.
Haftasonları ise okul yakın çevrede bulunan tarihi ve turistik bölgelere geziler düzenleyerek öğrencilerin vakitlerini en verimli şekilde geçirmelerini sağlar. Bu gezilerde öğrenciler bir yandan bölgenin tarihi ve kültürel özellikleri hakkında bilgi sahibi olurken, diğer yandan yabancı dillerini pratik yaparak geliştirirler ve diğer ülkelerden gelen öğrencilerle kaynaşarak uzun süreli dostluklar kurabilirler.

LİSE ÖĞRENCİLERİ İÇİN YAZ OKULLARI

Türkiye'de İngilizce eğitim veren liselerde okuyan ve orta düzey ve üzerinde İngilizce bilenler için "Elit Yaz Okuları" ve "Summer Discovery" kursları en uygun seçeneklerdir.
Bu kurslar dünyanın önde gelen; Cambridge Üniversitesi, Kaliforniya Üniversitesi, Georgetown Üniversitesi ve Michigan Üniversitelerinde veya seçkin liselerde düzenlenir. Yaz aylarında dünyanın en iyi üniversite veya lise kampüslerinde 10-18 yaş arası öğrencilere yönelik olarak yaz okulu programları düzenlenmektedir.
Elit yaz okullarında İngilizce dersleri yanı sıra üniversiteye yönelik kredi dersleri veya bazı lise dersleri izlenebilir veya sanat ve spor alanlarından birinde, yoğun kurslar yapılabilir.

Programlara yabancı öğrenciler yanı sıra Amerikalı ve İngiliz lise öğrencileri de katılır. Elit yaz okullarında öğrenciler İngilizce dersleriyle parelel olarak ;" Antropoloji, Sanat ve tasarım, Astronomi, Gökbilimleri, Biyoloji ve Kimya, İletişim, Bilgisayar programcılığı, Ekonomi, İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Tarih, Matematik, Müzik, Felsefe, Psikoloji, Sosyoloji, Dilbilimleri, Konuşma, Tiyatro gibi ekstra dersler izlerler bu dersleri üniversite eğitimlerinde kredi olarak kullanabilirler. Ayrıca dileyen öğrenci; SAT ve TOEFL hazırlık kursları alabilir.
Öğrencilerin katılabileceği etkinliklerden bazıları; bisiklet turu, voleybol, futbol, yetenek yarışmaları, geziler, barbekü, yüzme, tenis, pop müzik, okçuluk, disko, tenis, binicilik, dans, bilgisayar oyunları, yelken, golf, tasarım ve güzel sanatlar.
Program başlangıç tarihleri genellikle 27 Haziran' dan sonradır. Örneğin Cambridge Üniversitesi'nde 27 Haziran'da başlayan programın 4 haftalık paket ücreti 7399'USD dır. Summer discovery ile ilgili daha detaylı bilgiyi www.summerfun.com adresinden alabilir diğer elit okullar için www.globalvizyon.com yaz okulları kısmına bakabilirsiniz.
Aileler ve Çocuklar için Birlikte Yaz Okulları
Öğrenmenin yaşı olmadığını düşünen ebeveynler çocukları ile birlikte yabancı dil programlarına katılabiliyor. Çocukları kendi yaşıtları ile birlikte yabancı dil programı izlerken; aileler de isterlerse yetişkinlere özel programa katılıyorlar.
İsteyen aileler sadece konaklama olanağından yararlanıp, gezilere katılabilirler. Aileler ister yabancı bir ailenin yanında konaklayabilir, isterlerse oda-kahvaltı hizmetinden yararlanabilir veya çocukları diğer öğrencilerle birlikte yurtta kalırken kendileri yakın bir yerde aile yanında veya otelde konaklayabilirler.

İYİ ÜNİVERSİTELERDE YAZ OKULLARI

Harvard Universitesi, Yale Üniversitesi, UCLA, London School of Economics yaz okulları için başvuruda gecikmemek gerekli. Türkiye´de bir üniversitede okuyan ve İngilizce engeli bulunmayan öğrenciler artık her yaz dünyanın saygın üniversitelerinde 500 farklı konuda 2 hafta ile 6 hafta arasında programa katılabiliyorlar. Her yıl Haziran veya Temmuz´da başlayan programlar için kontenjanlar sınırlı...

DİL YETERLİLİK SINAVI YAZ OKULLARI

TOEFL, IELTS ,GMAT, GRE ve SAT sınavlarına en iyi yaz aylarında Amerika, Avusturya, Kanada ve İngiltere´de yapılıyor. 3 aylık kurslar 1500 dolardan başlıyor. Amerika, İngiltere, Kanada, Avustralya ve diğer İngilizce eğitim veren üniversitelerin lisans ya da yüksek lisans programlarının giriş koşullarından biri olan TOEFL, IELTS, üniversite eğitimi öncesi istenen SAT ya da yüksek lisansta istenebilecek GMAT, GRE sınavlarına hazırlanmak için düzenlenen yaz okulları ortalama 12 hafta sürüyor.
TOEFL,GMAT, GRE ve SAT hazırlık Kursları Amerika ´da New York, Boston, Los Angeles, Miami, San Francisco, Chicago gibi şehirlerde veriliyor. IELTS hazırlık kursu ise İngiltere ve Avustralya´da düzenleniyor.

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

Merkezi sistem sınavları sorularına buradan ulaşabilirsiniz.

ÖSYM sayfasına yönlendirilirsiniz.


ÜNİVERSİTE TAVAN - TABAN PUANLARI

2014 YGS-LYS FAKÜLTELERİN TAVAN ve TABAN PUANLARI

ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY

2011 ÖSYS'DE ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY