Flaş Haberler

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan 1921'de Ulusal Bayram olarak kutlanmasına karar verilen 23 Nisan Bayramı'nı, 23 Nisan 1929 tarihinde çocuklara armağan etti. Böylece 23 Nisan ilk defa, 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak kutlandı.

1.Dünya Savaşı'ndan sonra çeşitli ülkelerin askerleri tarafından ülkemiz işgal edilmişti. Halkımız bu işgale karşı, Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde, Kurtuluş Savaşı'nı başlattı. Bu sırada başkent İstanbul'daydı. Kurtuluş Savaşı'nın başladığı ilk günlerde Anadolu'daki bütün kentlerden gelen temsilcilerle bir meclis oluşturuldu. İlk kez 23 Nisan 1920'de, Mustafa Kemal Atatürk'ün başkanlığında Ankara'da toplanan bu meclise Türkiye Büyük Millet Meclisi denildi. Bu meclis, artık ülkenin tek bir kişi, padişah tarafından değil, halkın temsilcileriyle yönetileceği anlamına geliyordu.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, Büyük Millet Meclisinin 23 Nisan 1920 tarihinde açılışı ile beraber Türk çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 23 Nisan 1921'de Ulusal Bayram olarak kutlanmaya başladı. Mustafa Kemal Atatürk, çocukların geleceği simgelediğini düşünerek, bu bayramı çocuklara armağan etti.

comment

YORUM YAPIN

1000 karakter kaldı.


MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

Merkezi sistem sınavları sorularına buradan ulaşabilirsiniz.

ÖSYM sayfasına yönlendirilirsiniz.


ÜNİVERSİTE TAVAN - TABAN PUANLARI

2014 YGS-LYS FAKÜLTELERİN TAVAN ve TABAN PUANLARI

ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY

2011 ÖSYS'DE ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY