25052022Çrş
Son Güncelleme:Cts, 23 Nisan 2022
Güncel:

Salı, 03 Aralık 2019

Eğitim Üzerine

Yazan:

Eğitim Bilimciler eğitimi, "bireylerde istendik yönde davranış değişikliği oluşturma süreci" olarak tanımlar. Bu tanımdan anladığım; büyüklerine saygılı, küçüklerini seven, kendi kişiliğini oluşturmuş, hedefleri olan, bu hedeflere giden yöntemi bilen, sosyalleşmiş, ulusal ve evrensel değerlere sahip, yasalara uyan, barışçıl ve insancıl kişilikler yetiştirmektir.

Dünyada ve Türkiye'de temel eğitim olanaklarından yararlanan her bireyden beklenen, yukarıda sayılan özelliklere sahip olmalarıdır. Ancak gerek gazetelerden gerekse televizyonlardan yansıyanlar tam tersini söylemekte, yani olumlu özellikler yüklenmesi gereken bireyler, şiddete eğilimli görünmektedir.

Şiddeti o kadar kanıksadık ki, her gün televizyon ekranlarında izlediğimiz, gazetelerde okuduğumuz, duyduğumuz, yaşadığımız; yaralama, vurma haberleri olağan geliyor artık hepimize. İşte asıl sorun da burada. Yürekleri burkan bu 'olağan dışılığın' toplumda 'olağanmış' gibi algılanıyor olması. Sorunun kaynağı nedir ve çözümü var mıdır? Elbette, ortada bir sorun varsa, çözümü de mümkündür. Sorunun ana kaynağı, eğitimin temel işlevini yerine getirememesi ve kuramla uygulamanın örtüşmemesidir. Ama elbette ki başkaca nedenleri de vardır.

Daha ilkokul çağından itibaren, çocukları yarış atı gibi gören bir anlayışın gittikçe ağırlık kazanması, okul içi sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklerin yetersizliği, okul dışı alanların öğrencilere daha da çekici gelmesi ve aile eğitiminin yetersizliği, başkaca nedenler olarak sayılabilir.

Çoğu öğrenci okuluna gönülsüz geliyor. Onun yerine bir internet kafede bilgisayar oyunu oynamayı daha çekici buluyor. Çünkü hiçbiri, oynadığı oyundan dolayı sınava sokulmuyor, beynini yoracak bilgiler aktarılmıyor. O, oyun dünyasında, her şey onun kontrolünde, kimse emir vermiyor, kızmıyor, ders çalış demiyor!

Bir başka etken, yukarıda da belirttiğim gibi ailede başlayan eğitimin yetersiz oluşudur. Bu durumun bilinen nedeni ise, okula devam eden öğrencilerin büyük çoğunluğunun ana-babalarının eğitim konusundaki bilinçsizliğidir. Bilinçli olanların çocukları da okul, dershane, özel kurs arasında sıkışıp kalmaktadır. Niçin? Daha iyi okullara yerleşebilmeleri için! Çocuklar, çocukluklarını yaşayamıyor, anne- babalarıyla yeterince konuşup, dertleşmiyor, akranlarıyla hep yarış içinde birbirini sollamaya çalışıyor, giderek de bencilleşiyor ve umutsuzlar kervanına katılıyor!

"Geleceğimiz, umudumuz gençlerdir" diyerek, bu söylemi her fırsatta dillendiren biz yetişkinlere de önemli görev ve sorumluluklar düşmektedir. Öncelikli olarak onları ciddiye almalıyız; yeteneklerini keşfedip, o alanlara yönlendirmeliyiz; onların üzerinden hırslarımızı, beklenti ve özlemlerimizi gerçekleştirme bencilliğine düşmemeliyiz. Beklentilerine kulak vermeli, çocukluklarını yaşamalarına olanak ve ortam hazırlamalı, ama en önemlisi, onları can kulağıyla dinlemeliyiz.

Okunma: 20189 kez
Selma Sayar

Selma Sayar 1973 Antakya/ Nahırlı doğumludur. İlk, orta ve lise öğrenimini Antakya'da tamamladı. 1995 yılında Ege Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi.

Yıllardır Türkçe öğretmeni olarak çalışmaktadır. Eleştiri üzerine yüksek lisans yaptı. KKTC’de öğretmenlik yaptı.

 Lacivert ve Amanos dergilerinde öykü ve kitap tanıtım yazıları yayımlandı.

 Belçika’da iki dilde basılan ve dört ülkede satışta olan Akrostiş adlı dergide yazıları yayımlanmaktadır.

TRT Çukurova Radyosunda, özel radyolarda kitap tanıtım programlarına konuk olarak katılmakta, Kitapeki.com, Sevdalım Hayat, Yazıatölyesi.com ve Mektupedebiyat.com sitelerine de kitap tanıtım yazıları yazmaktadır.

Evli, Anıl ve Onur Ilgaz adında iki oğlu var.

Kitapları:

Sırça Sarayın Serçeleri (deneme) I. Baskı 2016, II. Baskı 2018

Düşüyorum Tut Elimden (öykü) I. Baskı 2018

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI SORULARI

Merkezi sistem sınavları sorularına buradan ulaşabilirsiniz.

ÖSYM sayfasına yönlendirilirsiniz.


ÜNİVERSİTE TAVAN - TABAN PUANLARI

2014 YGS-LYS FAKÜLTELERİN TAVAN ve TABAN PUANLARI

ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY

2011 ÖSYS'DE ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN İLK 100 ADAY